Zahraničí

Slováci odkládají respirátory. V jiných sousedních státech jsou opatření přísnější

Slováci odkládají respirátory. V jiných sousedních státech jsou opatření přísnější
Ilustrační foto Zdroj: Getty Images

Na Slovensku od čtvrtka končí povinnost nosit na většině míst respirátory. Zůstávají už jen v nemocnicích či zařízeních sociálních služeb. Podobně benevolentní je také Polsko, naopak Rakousko a Německo stále mají přísnější proticovidová opatření, než jaká platí u nás.

Slovenský ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský potvrdil, že vláda od čtvrtka ruší povinnost nosit respirátory, uvedl portál tvnoviny.sk. Občané je odloží v MHD nebo na hromadných akcích. Jejich nošení se stále doporučuje, ale zůstává povinné pouze v domech sociálních služeb, nemocnicích a zdravotnických zařízeních nebo v lékárnách.

Při vstupu na Slovensko není vyžadována registrace v žádném systému nebo průkaz o bezinfekčnosti. Neočkované osoby mohou navštívit Slovensko i bez testu, uvádí na svém webu české ministerstvo zahraničí.

Podle ministerstva je na tom podobně i Polsko, kde povinnost nošení respirátorů také na většině míst zrušili. Roušku použijete jen ve zdravotnických zařízeních a lékárnách. Při vstupu do země není vyžadován ani test, ani očkovací certifikát.

Související obsah

​To ale neplatí v Německu, upozorňuje ministerstvo zahraničí. Tam se osoby starší 12 let musí při vstupu prokázat potvrzením o bezinfekčnosti, což znamená, že je potřeba s sebou mít negativní výsledek testu, potvrzení o dokončeném očkování nebo prodělané infekci SARS-Cov-2. V případě očkování stačí pouze dvě dávky a platí 270 dnů, což je 9 měsíců. Roušky se v Německu stále musí nosit v MHD, nemocnicích nebo u lékařů a v pečovatelských zařízeních. 

Povinnost nosit respirátor FFP2 v MHD, a to i na zastávkách, v taxíku i obchodech platí stále v Rakousku. Při vstupu do země je potřeba negativní test, doklad o ukončeném očkování, které nesmí být starší než 270 dní. Osoby se mohou prokázat i dokladem o prodělání covidu v posledních 180 dnech.

Epidemiolog se vyjadřuje ke konci respirátorů v MHD u nás:

TN.cz, nac
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz