Koronavirus

Děti se mohou očkovat proti covidu bez souhlasu rodičů! HLASUJTE

Děti se mohou očkovat proti covidu bez souhlasu rodičů! HLASUJTE
Zdroj: Getty Images

S nepovinným očkováním dítěte museli vždy až doposud souhlasit rodiče. U vakcíny na covid-19 ale ministerstvo zdravotnictví rozhodlo jinak a mnozí zákonní zástupci se bouří. Nezletilí ze skupiny 16+ si mohou o očkování požádat sami a rodiče jim v tom nemají jak zabránit. Právnička řekla TN.cz, že by zdravotnická zařízení souhlas dospělých přesto požadovat měli, aby předešli případným soudním sporům.

Od minulého týdne se k očkování proti covidu-19 mohou registrovat všichni starší 16 let. Dva nezletilé ročníky z této skupiny k tomu nepotřebují podpis rodičů. Rozhodnutí je podle ministerstva zdravotnictví čistě na nich.

Doposud platilo, že lékaři při nepovinném očkování všech dětí do 18 let souhlas potřebovali. Zároveň je k tomu ale rodiče nemohli nutit.

V případě vakcíny proti covidu stačí, když informovaný souhlas poskytne dítě. "Nezletilí zájemci o očkování, kteří jsou starší 16 let, nemusí k aplikaci očkování dorazit v doprovodu zákonného zástupce. Sám nezletilý zájemce může udělit informovaný souhlas s očkováním," informovalo ministerstvo.

Souhlas zároveň nemusí být písemný. Očkovací místo si ale písemnou podobu může vyžádat.

Související obsah

Výjimkou jsou děti se sníženým intelektem, u kterých zdravotnický personál souhlas i přítomnost zákonných zástupců či poručníků požadovat bude. Opět ale platí, že ho k aplikaci vakcíny nemohou nutit proti jeho vůli.

Rodiče se proti rozhodnutí bouří

Mnozí rodiče namítají, že nepotřeba jejich souhlasu může být pro dítě nebezpečná. A to třeba za situace, kdy mu v tom brání zdravotní stav, ale převáží u něj touha jet s kamarády na dovolenou do zahraničí nebo na větší hudební akci. Další rodiče zase odmítají očkování proti covidu-19 z prostého strachu.

"Ničit si zdraví experimentální vakcínou nenecháme," rozčiloval se Zbyněk na facebooku. Pokud ale jeho potomek nad 16 let bude chtít, nic s tím legálně nenadělá.

Souhlas má být podle právničky vždy

Podle advokátky Lucie Kolářové by se ale měla mít zdravotnická zařízení na pozoru. "Mohou se tímto opatřením ministerstva řídit, nicméně bych jim doporučila, aby si souhlas rodičů vyžádala. Z mého pohledu tam zkrátka být má," řekla pro TN.cz.

"Je to poměrně závažný zásah do lidského těla. Nemyslím si, že by covid měl mít v tomto výjimku. Další věc je, jak zdravotnický personál rozliší, kdo je tou osobou se sníženým intelektem. Souhlas by měl být vždy, zdravotnické zařízení tak předejde i případnému konfliktu s rodiči, kteří mohou argumentovat, že zrovna jejich dítě má snížený intelekt," uzavřela Kolářová.

Podívejte se na reportáž TV Nova o postupu očkování v Česku:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz