Domácí

Základka umožňuje žákům sundat roušky, hygiena do ní pošle kontrolu

Pokud se vám špatně dýchá, sundejte si roušky. Takto jedna pardubická základní škola navzdory vládním opatřením ulevila svým žákům při vyučování. Ředitelka tvrdí, že chrání zdraví dětí. Hygienici do školy pošlou kontrolu.

Hodina němčiny. První žáci se hlásí, že jim není dobře. Okna jsou otevřená, ale čerstvého vzduchu je stejně málo. Učitelka prý má stále před očima nedávný kolaps jedné žákyně. "Omdlela, ale hned jsem ji vzkřísila, volali jsme jí záchranku," vzpomíná Eva Škvařilová, učitelka Základní školy Polabiny 2.

Okna této konkrétní třídy jsou navíc situovaná na jižní stranu. Žáci tak byli v pondělí velmi rádi, že je pod mrakem a nesvítí sluníčko. Problémy má podle ředitelky až pětina dětí. Svolení k odložení roušek prý opírá o školský zákon.

"V odstavci jedna je, že škola přihlíží k fyziologickým potřebám žákům a dýchání je fyziologická potřeba. Jsem zodpovědná za zdraví žáků," má jasno ředitelka základní školy Jana Smetanová.

Související obsah

Ředitelka navíc povolila učitelům nosit roušky místo respirátorů. Za porušování vládních opatření hrozí pokuta až deset tisíc korun. Do školy už se chystá kontrola. "Případem se bude krajská hygienická stanice zabývat," vzkázal šéf pardubických hygieniků Antonín Vykydal.

Kvůli zrušení roušek už někteří rodiče poslali dopis vládě. Není to první případ rebelující školy. V Semilech v dubnu skončil ředitel kvůli tomu, že umožnil docházku i netestovaným dětem. Žádný ze školáků navíc nemusel nosit respirátor.

Vláda nastínila, jak to bude vypadat v září ve školách. Ve hře je i PCR testování. Více informací se dozvíte ve videu:

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz