Koronavirus

Nařízení vydrželo jen den! Laboratoře dostanou na PCR testy víc peněz

Od 1. června by měli mít všichni lidé se zdravotním pojištěním nárok na dva PCR a čtyři antigenní testy zdarma. Některé laboratoře ale plán ministerstva zdravotnictví bojkotují. Úřad jim prý nedodal potřebnou metodiku. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) jim následně slíbil více peněz.

Vláda od června změnila počet testů, který lidem hradí pojišťovna. Dosud mohli mít Češi každé tři dny zdarma antigenní test. V červnu mají mít lidé hrazeny dva testy na covid-19 metodou PCR a čtyři antigenní testy. Pro prázdninové měsíce vláda uvažuje o dvou PCR a dvou antigenních testech.


Hned první den ale lidé, kteří chtěli novinku vyzkoušet, narazili na problémy. V některých odběrových místech si totiž test museli zaplatit sami.

Související obsah


Laboratoře to vysvětlují tím, že od ministerstva zdravotnictví nedostali potřebnou metodiku. "Vážení klienti, v reakci na Mimořádné opatření MZ ČR, vydané 28. května 2021, umožňující občanům České republiky bezplatné PCR testování na onemocnění COVID-19, vás informujeme, že z důvodu chybějící metodiky nejsme schopni PCR testy zdarma zájemcům nabídnout. Nadále testujeme na našich odběrových místech indikované pacienty s e-žádankou a samoplátce," uvádí na svých stránkách například společnost Genvia, která v Praze provozuje čtyři odběrová místa.

Související obsah


Stejný problém zmiňují i společnosti SynLab nebo AeskuLab. Společnost GHC Genetics, která mimo jiné provozuje odběrové místo na letišti Václava Havla, chce PCR testování zdarma spustit až příští týden. "Z kapacitních důvodů nebudeme na žádném z našich odběrových míst poskytovat službu PCR test zdarma pro občany ČR, jež mají platné zdravotní pojištění. Zatím počítáme s poskytováním této služby nejdříve od 10.6.2021," uvedla na svých stránkách.

Problémem pro soukromá odběrová centra je i cena, kterou jim mají pojištovny proplácet. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v úterý uvedl, že pojišťovny přidají laboratořím na PCR testy více peněz. "Domluvil jsem se s pojišťovnami, že ještě dnes zvýší úhradu odběrovým místům na 614 korun," uvedl Vojtěch v úterý. Přitom jen o den dřív oznámil, že za screeningové PCR testy budou pojišťovny hradit 303 korun plus 47 korun za odběr. 

To ale nemusí stačit. Samoplátci za jeden test dosud platili částku kolem 1500 korun. "My se domníváme, že ta cena by se měla pohybovat o něco výše než 614 korun," upozornil ředitel Aeskulab Kamil Doležel.

Některé soukromé laboratoře se chystají spustit PCR testy zdarma, ale ve velmi omezené kapacitě. "Od středy 2. června jsme pro tyto účely vyčlenili místo pro 10 zájemců denně," uvedl mluvčí laboratoří AGEL Adam Klesl.

Na PCR testy zdarma mohou lidé zatím jen do některých nemocnic. V Praze například do Thomayerovy nebo Na Bulovku.

PCR testy zdarma slíbil už bývalý ministr zdravotnictví Petr Arenberger. Podívejte se na reportáž:

TN.cz

K tématu Koronavirus

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz