Naše Česko

Unikátní výstava na počest Čapka! Roboti obsadili brněnské muzeum

Obrovský ohlas má mezi lidmi výstava robotů, kterou po nucené koronavirové pauze otevřeli v Brně. Expozice proto byla prodloužená až do 1. srpna. V technickém muzeu jsou k vidění desítky automatických strojů, které jako první pojmenoval český spisovatel Karel Čapek před 101 lety.

Roboti obsadili brněnské technické muzeum. K vidění jsou jich tam desítky. "Výstava je postavena na 100letém výročí hry Karla Čapka RUR," poznamenal Lubomír Anděl, kurátor a spoluautor výstavy Technického muzea v Brně.

Leckoho možná překvapí zjištění, že roboti jsou všude kolem nás. "V kuchyni je každý zná, pak jsou samozřejmě ty hlavní postavy robotů ve filmu v science fiction, ale i roboti, kteří lakují nebo svařují automobily," popisuje Anděl.

Související obsah

Celá plejáda robotů jako by ožila na několika desítkách metrů čtverečních. K vidění je tam jak malý robo tanečník nebo robo dinosaurus, který dokonce chodí několikrát denně na malou. Mechanizovaní jsou i hudebníci nebo mimové.

Leckoho ale může z technického pokroku mrazit. "Já si pořád myslím, že ten kontakt člověka s člověkem, který nám teď ten rok hodně chyběl, robotem nenahradíme," zakončil Anděl. Od středy znovuotevřené technické muzeum mohlo po půlroce, kdy se na roboty jen prášilo, konečně přivítat návštěvníky.

Radim Bánovský, ts, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz