Naše Česko

Unikátní výstava na počest Čapka! Roboti obsadili brněnské muzeum

Obrovský ohlas má mezi lidmi výstava robotů, kterou po nucené koronavirové pauze otevřeli v Brně. Expozice proto byla prodloužená až do 1. srpna. V technickém muzeu jsou k vidění desítky automatických strojů, které jako první pojmenoval český spisovatel Karel Čapek před 101 lety.

Roboti obsadili brněnské technické muzeum. K vidění jsou jich tam desítky. "Výstava je postavena na 100letém výročí hry Karla Čapka RUR," poznamenal Lubomír Anděl, kurátor a spoluautor výstavy Technického muzea v Brně.

Leckoho možná překvapí zjištění, že roboti jsou všude kolem nás. "V kuchyni je každý zná, pak jsou samozřejmě ty hlavní postavy robotů ve filmu v science fiction, ale i roboti, kteří lakují nebo svařují automobily," popisuje Anděl.

Související obsah

Celá plejáda robotů jako by ožila na několika desítkách metrů čtverečních. K vidění je tam jak malý robo tanečník nebo robo dinosaurus, který dokonce chodí několikrát denně na malou. Mechanizovaní jsou i hudebníci nebo mimové.

Leckoho ale může z technického pokroku mrazit. "Já si pořád myslím, že ten kontakt člověka s člověkem, který nám teď ten rok hodně chyběl, robotem nenahradíme," zakončil Anděl. Od středy znovuotevřené technické muzeum mohlo po půlroce, kdy se na roboty jen prášilo, konečně přivítat návštěvníky.

Radim Bánovský, ts, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Naše Česko

Důležité Události

Krátká zpráva

Bitcoin zažil strmý pád, cena měny klesla o 70 tisíc korun

Cena digitální měny bitcoin zažila v pátek strmý pád. Může za to krok čínské národní banky, která oznámila, že platby ve virtuálních měnách jsou nezákonné. Hodnota bitcoinu klesla o zhruba 70 tisíc korun na 901 478 korun za kus.

Píše se na Deník.cz