Domácí

Systém testů na covid-19 se změnil. Takhle teď funguje. PŘEHLED

Systém testů na covid-19 se změnil. Takhle teď funguje. PŘEHLED
Zdroj: TV Nova

Od června se v Česku výrazně změnil systém bezplatného testování na covid-19. K možnosti antigenního testování grátis přibyla i možnost nechat se bezplatně otestovat přesnější PCR metodou. Počet antigenních a PCR testů, na něž mají lidé nově nárok, se ale liší. A platí i další pravidla.

Až do konce května platilo, že zdravotní pojišťovny Čechům hradily antigenní test každé tři dny, nebyl tak problém nechat se otestovat v pondělí například kvůli práci a o  pár dní později před rodinným setkáním. 

To už nyní možné není - podle informací zveřejněných ministerstvem zdravotnictví je nově hrazený jen jeden antigenní test za týden (7 dní), maximálně pak čtyři do měsíce. Pokud jde o přesnější PCR testy, tak ty jsou hrazené ze zdravotního pojištění dvakrát do měsíce. Resort neuvádí, jestli i u nich je třeba dodržet minimální časový rozestup a jaký.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v pondělí po zasedání vlády řekl, že počet provedených testů "bude kontrolován v rámci systému, kam se zadávají jejich výsledky." Nemělo by se tak stát, že by někdo svůj měsíční limit "přešvihnul."

PCR testování zdarma se ale hned první den zavedení nevyhnuly problémy. A to kvůli jejich hrazení. "Hrazené preventivní PCR testy musí být pro občany dostupné. Domluvil jsem se s pojišťovnami, že ještě dnes zvýší úhradu odběrovým místům na 614 Kč. Pojišťovny v průběhu června nadefinují pravidla pro poolování (slučování) vzorků a vytvoří dostatečné kapacity pro hrazené testování po celé ČR," napsal Vojtěch v úterý odpoledne na twitteru. O den dříve přitom mluvil o úhradě celkem 350 korun za jeden preventivní PCR test.

Instrukce nejen k testování vyvěšené na webu ministerstva:

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR

"U antigenních testů se počítají odběry provedené poskytovatelem zdravotních služeb – nezáleží na tom, zda testování proběhne na odběrovém místě či v zaměstnání. Na hrazený test má nárok i očkovaná osoba nebo člověk, který prodělal onemocnění covid-19 a je v ochranné lhůtě 180 dnů po prvním pozitivním testu," píše ministerstvo zdravotnictví v sekci věnované testování.

Související obsah

Redakce TN.cz zaslala na ministerstvo zdravotnictví ke změnám v systému testování další doplňující dotazy - například aby zjistila, zda bude možné "vyměnit" jeden hrazený PCR test za dva antigenní nebo jestli se v dohledné době chystají nějaké další zásadní novinky v systému testování zdarma. 

"Nárok podle mimořádného opatření je jeden antigenní test za 7 dní, a zároveň dva PCR testy v kalendářním měsíci. Jiné kombinace nejsou přípustné. Systém je nyní nastaven na červen, případné změny budou provedeny po jeho vyhodnocení pro letní období," reagovala na dotazy stručně mluvčí resortu Gabriela Štěpanyová.

O dalším vývoji epidemie nebo o testování školáků po prázdninách mluvil ministr Vojtěch v úterní Snídani s Novou:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Švýcarsko omezilo vstup do země pro Čechy

Od sobotní osmé hodiny večer omezilo Švýcarsko vstup Čechů do země bez ohledu na očkování. "Čeští občané s trvalým pobytem ve Švýcarsku musí při vstupu do země předložit test a nastoupit desetidenní karanténu. O zpřísnění pravidel Švýcarsko bohužel dopředu neinformovalo," uvedl ministr zahraničí v demisi Jakub Kulhánek (ČSSD).

Píše se na Deník.cz