Zahraničí

Dlouhý covid: Problémy trápí lidi i měsíce po vyléčení. Tyto nejčastěji

Dlouhý covid: Problémy trápí lidi i měsíce po vyléčení. Tyto nejčastěji
Zdroj: Thinkstockphotos

Američtí vědci srovnali 45 různých studií, aby zjistili, s jakými zdravotními problémy se potýkají lidé, kteří měli vážný či středně těžký průběh covidu-19. Zjistili, že bezmála tři čtvrtiny vyléčených mají i dlouho po prodělání nemoci alespoň jeden přetrvávající syndrom. A to i po půl roce.

Velké srovnání 45 studií zahrnujících 9700 pacientů se středně těžkým až těžkým průběhem nemoci provedla kalifornská Stanfordská univerzita. Analýza ukázala, že 73 procent vyléčených hlásí až půl roku po prodělání nákazy nejméně jeden pokračující zdravotní problém.

Nejčastěji lidé s "dlouhým covidem" hlásí únavu a vyčerpání (asi 40 procent pacientů), 36 procent se potýká s dušností, 29 procent řeší nespavost nebo jiné poruchy spánku a asi pětina má "mozek jako v mlze" a tedy potíže s vnímáním či pozorností, píše britský Daily Mail. Asi každý desátý vyléčený hlásí ztrátu chuti.

Jak dlouho nepříjemné symptomy po porážce viru vydrží, se přitom poměrně dost liší - někteří lidé se se zdravotními problémy potýkají dva měsíce, jiní ale i trojnásobnou dobu.

Související obsah

"Neměli jsme žádná data o lidech, kteří chytili covid-19 a pak prostě pokračovali dál se svými životy. Každopádně nechceme s číslem 73 procent lidí s dlouhodobými následky způsobovat pozdvižení," uvedla vedoucí srovnávací studie Tahmina Nasserieová, doktorantka v oboru epidemiologie a veřejného zdraví. Zdůraznila, že srovnání se týká z větší části pacientů, kteří museli být s covidem hospitalizovaní.

"Tato systematická analýza ukázala, že symptomy covidu-19 často přetrvávají i po akutní fázi infekce, ale je potřeba nastavit standardní rámec a zvýšit kvalitu studií," napsali také autoři velkého srovnání. Zmínili, že přetrvávající symptomy zatěžují nejen pacienty a jejich blízké, ale také zdravotnictví a ekonomiku.

Nejčastěji hlášené symptomy "dlouhého" covidu:

Únava a vyčerpání

Dušnost

Nespavost a jiné poruchy spánku

Potíže s vnímáním

Potíže s udržením pozornosti

Ztráta chuti

Bolesti (např. hlavy)

Úzkosti a deprese

Zažívací potíže (průjem, zácpa a další)

Padání vlasů a změny na kůži 

Zdravotní problémy můžou způsobit špatně nasazené respirátory. Více v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz