Koronavirus

Naděje pro děti s vážným syndromem po covidu. Příznaky mohou do půl roku zmizet

Naděje pro děti s vážným syndromem po covidu. Příznaky mohou do půl roku zmizet
Ilustrační foto | Zdroj: Profimedia

Multisystémový zánětlivý syndrom je nebezpečné onemocnění, o kterém se v poslední době hovoří především ve spojitosti s pandemií. U dětí totiž v řadě případů propuká po prodělání covidu-19. Podle výsledků malé studie provedené v Londýně se zdá, že nejzávažnější příznaky syndromu vymizí do šesti měsíců.

Jenom v Česku byly zaznamenány stovky případů multisystémového zánětlivého syndromu (známého pod zkratkami MIS-C nebo PIMS-TS) u dětí, které prodělaly covid-19. Výzkum, na který upozornil web CNN, odborníci provedli v jedné z londýnských nemocnic na 46 dětech trpících PIMS-TS.

Šest měsíců poté, co byly propuštěny z nemocnice, většina z nich už neměla ty nejvážnější příznaky, jako jsou trávicí obtíže, záněty, srdeční anomálie nebo neurologické problémy.

Problémy s žaludkem mělo i nadále šest dětí. Dvě měly zase potíže se srdcem. U 18 z nich byly stále evidovány neurologické anomálie, ale neomezovaly je při každodenní činnosti. Jedno dítě pak nadále trpělo systémovým zánětem.

Související obsah

Problémem studie je, že do ní nebyly zahrnuté děti bez zánětlivého syndromu jako srovnávací skupina. To znamená, že není jasné, zda přetrvávající obtíže souvisely nutně s PIMS-TS. Některé dřívější studie totiž odhalily, že koronavirus u některých dětí způsobil opožděný vývoj.

U některých dětí také bylo zpozorováno, že mají potíže s pohybovým cvičením kvůli přetrvávající únavě. Lékaři a rodiče by tak měli jejich stav nadále sledovat. To samé platí pro duševní zdraví malých pacientů.

Důležitým aspektem je také to, že se studie zaměřila na malý počet dětí, které byly hospitalizované v té samé nemocnici. Její výsledky je proto nutné ověřit v rozšířeném výzkumu.

Související obsah

"Jsem povzbuzen tím, že existují tato tvrdá data," reaguje na studii infektolog, působící v dětské nemocnici ve Washingtonu D.C., Bernhard Wiedermann. Studie je sice malá, ale její zjištění jsou podle něj podstatná.

PIMS-TS je vzácné systémové onemocnění, které doprovází horečky, zarudnutí sliznic, vyrážky, zažívací obtíže (průjmy, zvracení, bolesti břicha), případně i neurologické a srdeční problémy.

"Podstatou nemoci je opožděná aberantní imunitní odpověď u disponovaných dětí, která vede k rozvoji vaskulitidy (zánětlivého onemocnění cév, pozn. red.) a postihne především srdce, ale může se rozvinout do multiorgánového selhání," vysvětluje Univerzita Karlova.

O nebezpečném syndromu a jeho výskytu u dětí v Česku se více dozvíte v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz