Druhá čínská vakcína proti koronaviru dostala od Světové zdravotnické organizace zelenou. Látka Sinovac je zatím vedená jako "vhodná pro nouzové použití". Organizace už dřív povolila používat čínský Sinopharm. V některých asijských státech je ale stále velký zájem o americkou vakcínu Pfizer, za kterou se draze platí.
Zatímco západní velmoci své občany k vakcinaci všemožně lákají například pod příslibem výhry v loterii, v Thajsku je o vakcíny obrovský zájem. Je jich totiž zoufale málo. Kdo si to může dovolit, tak letí do Spojených států pro vakcínu americkou. Vakcinační turistika je ale stojí v přepočtu desítky tisíc korun. Obyčejným Thajcům nezbývá než čekat, až na ně dojde řada.
"Na stavbách máme desítky, stovky dělníků, kteří jsou neustále v kontaktu. Snažíme se nesdílet výtahy, ale umíte si představit, jak je to složité na stavbě 20patrové budovy," popsal zaměstnanec stavební společnosti Sompong Pijadee.
První dávku vakcíny v Thajsku zatím dostala pouhá tři procenta lidí. Nové výzkumy ale nasvědčují tomu, že imunita po prodělaní nemoci vydrží zřejmě o dost déle, než se dosud uvádělo. Stejně tak by měla fungovat i imunita získaná očkováním.
Související obsah
Vědci kromě koronaviru zkoumají také rostoucí rizika přenosu virů ze zvířat na člověka. Hlavní příčiny pak spatřují v odlesňování, kvůli kterému se lidé více setkávají s divokou přírodou.
Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz