Zahraničí

"Vhodná pro nouzové použití". WHO dala zelenou další čínské vakcíně

Druhá čínská vakcína proti koronaviru dostala od Světové zdravotnické organizace zelenou. Látka Sinovac je zatím vedená jako "vhodná pro nouzové použití". Organizace už dřív povolila používat čínský Sinopharm. V některých asijských státech je ale stále velký zájem o americkou vakcínu Pfizer, za kterou se draze platí.

Zatímco západní velmoci své občany k vakcinaci všemožně lákají například pod příslibem výhry v loterii, v Thajsku je o vakcíny obrovský zájem. Je jich totiž zoufale málo. Kdo si to může dovolit, tak letí do Spojených států pro vakcínu americkou. Vakcinační turistika je ale stojí v přepočtu desítky tisíc korun. Obyčejným Thajcům nezbývá než čekat, až na ně dojde řada.

"Na stavbách máme desítky, stovky dělníků, kteří jsou neustále v kontaktu. Snažíme se nesdílet výtahy, ale umíte si představit, jak je to složité na stavbě 20patrové budovy," popsal zaměstnanec stavební společnosti Sompong Pijadee.

První dávku vakcíny v Thajsku zatím dostala pouhá tři procenta lidí. Nové výzkumy ale nasvědčují tomu, že imunita po prodělaní nemoci vydrží zřejmě o dost déle, než se dosud uvádělo. Stejně tak by měla fungovat i imunita získaná očkováním.

Související obsah

Vědci kromě koronaviru zkoumají také rostoucí rizika přenosu virů ze zvířat na člověka. Hlavní příčiny pak spatřují v odlesňování, kvůli kterému se lidé více setkávají s divokou přírodou.

tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz