Domácí

Přibývá pacientů s kožními nádory. Lidé kašlou na prohlídky, tvrdí lékaři

Přibývá pacientů s kožními nádory. Lidé kašlou na prohlídky, tvrdí lékaři
Zdroj: Profimedia

V České republice stále přibývá pacientů, kteří bojují s rakovinou kůže. Podle odborníků lidé během pandemie zanedbávali preventivní prohlídky a podezřelá mateřská znaménka nebo změny na kůži vůbec neřešili.

Krásných a teplých dnů je stále více a lidé tak tráví čas venku na slunci. Právě proto dermatologové z Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (FNUSA) varují před rizikem vzniku melanomu (nádory kůže). "Počet nových případů maligního melanomu ročně v Česku stále narůstá,“ tvrdí primář dermatovenerologické kliniky FNUSA Miroslav Nečas.


Podle odborníků se na zhoršující situaci podílí obliba lidí trávit letní dovolenou sluněním, navíc mnozí během pandemie koronaviru zanedbávali preventivní prohlídky. "Základem prevence rozvoje melanomu i jiných typů rakoviny kůže je chránit pokožku před UV paprsky,“ vysvětlil Nečas.

Související obsah


Lidé by se proto neměli vystavovat přímému slunci, a to především mezi 11. a 15. hodinou. V případě, že venku trávíme dost času, je nutné se pořádně namazat přípravkem s ochrannými UVB a UVA faktory. Je důležité také zvolit správnou výšku ochranného faktoru.


Nejohroženější skupinou jsou podle dermatologů lidé se světlou kůží a rezavými nebo světlými vlasy, kteří se na slunci snadno spálí. "Ohrožení jsou také ti, kteří mají velké množství tzv. dysplastických kožních névů, potenciálně velmi rizikových pigmentových znamének směrem k vývoji do maligního melanomu. Další rizikovou skupinou jsou lidé, kteří se v průběhu života, především v dětství, na sluníčku opakovaně spálili,“ doplnil Nečas.


U melanomu je nebezpečné především opakované spálení, naproti tomu tzv. kumulativní dávka UV záření může vést ke vzniku jiných typů rakoviny kůže, například bazaliomu nebo spinaliomu. Lidé by proto podle odborníků měli svým znaménkům věnovat pozornost a chodit na preventivní kontroly. Čím dříve totiž lékaři rakovinu kůže odhalí, tím lépe jde léčit.

Lékaři z Čech vyvinuli novou metodu, jak odhalit rakovinu v těle. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz