Domácí

Senátní výbor: Zeman není schopný vykonávat funkci prezidenta. ANKETA

Prezident Miloš Zeman není podle senátního Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost schopen nadále vykonávat funkci. Závěry výboru by měli senátoři řešit příští týden.

Výbor pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost dostal od některých klubů Senátu za úkol analyzovat jednání a činy prezidenta republiky s cílem připravit další postup, který bude v souladu s kontrolní rolí, kterou má Senát vůči prezidentu republiky mít.

"Miloš Zeman není schopen vykonávat úřad prezidenta republiky, je v řadě okamžiků dezorientován, jedná bez koordinace s vládou a dokonce tam, kde by měl exekutivu, vládu, bezpečnostní složky, ozbrojené sbory podpořit, tak vlastně jedná v rozporu s tím, co mají ze zákona za povinnost a co mají z hlediska Ústavy plnit," zveřejnil předseda výboru Pavel Fischer. Kteří senátoři hlasovali pro usnesení, zjistíte zde.

Ten již o výsledku hovořil s předsedy klubů i předsedou Senátu. Na plénum by se závěry výboru měly dostat příští týden. Fischer o možných výsledcích jednání hovořit nechtěl, věří ale, že se věc projedná rychle.

Související obsah

"Zcela lživý útok organizované skupiny senátorů na prezidenta republiky je útokem na ústavnost, svobodu a demokracii. Krok skupiny senátorů vyvolává vážné podezření z trestného činu podle § 310 Trestního zákoníku - rozvracení republiky," reagoval mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

"Toto už není akademická nebo mediální debata. Je to organizovaný pokus o státní převrat ve stadiu zrodu. Orgány činné v trestním řízení by měly neprodleně samy od sebe konat," dodal Ovčáček.

V případě, že není prezident ze závažných důvodů schopen vykonávat svůj úřad a usnese se na tom Poslanecká sněmovna a Senát, přísluší výkon funkcí dalším ústavním činitelům, uvádí článek 66 Ústavy. Prezident se může bránit a obhájit.

Návrh na odvolání prezidenta by musel být podložený, řekl právník Jan Kudrna:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Diplomatický bojkot zimní olympiády v Pekingu podpoří i Kanada

Kanada se připojí ke Spojeným státům, Velké Británii a Austrálii v diplomatickém bojkotu zimních olympijských her v Pekingu, řekl ve středu kanadský premiér Justin Trudeau. Oznámení přišlo poté, co Bílý dům spolu s australskou a britskou vládou potvrdily diplomatický bojkot zimních her v únoru na protest proti porušování lidských práv v Číně. Čína slíbila, že bude reagovat "pevnými protiopatření".

Krátká zpráva

Piráti a STAN podali ústavní stížnost kvůli přepočtu hlasů z voleb

Koalice Pirátů a Starostů podala stížnost k Ústavnímu soudu kvůli přepočtu hlasů v říjnových sněmovních volbách. Nejvyšší správní soud jejich stížnost zamítl. Pokud by uspěli, mohli by mít o jednoho poslance víc. Státní volební komise podle koalice špatně přepočítala hlasy v takzvaném druhém skrutiniu. Podle šéfa STAN Víta Rakušana je nepochopitelné, že druhé ANO, které ztratilo na vítěze voleb 40.000 hlasů, získalo o jeden mandát víc než vítěz voleb.

Píše se na Deník.cz