Domácí

Opět další změna! S nahlížením do katastru nemovitostí to bude jinak

Opět další změna! S nahlížením do katastru nemovitostí to bude jinak
Zdroj: Getty Images

Anonymní nahlížení do katastru nemovitostí přes internet nakonec zůstane zachováno. Proti softwarovým robotům využívaným spekulanty pomůže test. Ve středu to oznámilo ministerstvo zemědělství. Přístup ke jménu vlastníka nebo účastníka řízení pod skrytou identitou měl být původně kvůli stížnostem Českého úřadu zeměměřického a katastrálního (ČÚZK) zakázaný.

Od zhruba poloviny června neměli mít v internetovém katastru nemovitostí přístup ke jménu vlastníka nebo účastníka řízení anonymní uživatelé. Český úřad zeměměřický a katastrální (ČÚZK) rozhodnutí odůvodnil extrémním nárůstem počtu přístupů, který z velké části souvisel s nezákonným vytěžováním databáze.

Až 100 tisíc anonymních přístupů za hodinu i v průběhu noci, za celý květen pak extrémních 92 milionů zobrazených výstupů s údaji o vlastnících od anonymních uživatelů internetového nahlížení do katastru. S tím vším se musel vyrovnávat elektronický systém ČÚZK. Většina těchto přístupů je od softwarových robotů, které využívají spekulanti s pozemky a nemovitostmi.

Související obsah

"Zejména starší lidé na venkově si často stěžují, že dostávají desítky dopisů od překupníků pozemků. Chápu, že údaje z katastru musí být dostupné, aby bylo možné oslovit vlastníka kvůli odkupu třeba při přípravě stavby, ale má to svoje meze," vysvětlil ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD).

S předsedou katastrálního úřadu se dohodl na postupu, který nakonec zachová možnost anonymního nahlížení do katastru, současně ale zabrání zneužívání těchto údajů nejrůznějšími spekulanty s pozemky. 

Připravovaná opatření spočívající v přihlášení do aplikace s využitím elektronické identity nebo účtu dálkového přístupu se však setkala s řadou nesouhlasných reakcí kvůli omezením pro občany, kteří nechtějí využívat elektronickou identitu.

Související obsah

"Katastr nemovitostí je sice veřejný, ale poskytování informací o vlastnících musí ctít základní pravidla ochrany soukromí. S vytěžováním dat roboty musíme bojovat a postihovat i následné obchodování s těmito údaji. Přijatá technická opatření budeme průběžně vyhodnocovat i ve spolupráci s Úřadem pro ochranu osobních údajů a experty na kybernetickou bezpečnost a upravovat je, abychom mohli zachovat přístup bez přihlášení,“ uvedl předseda ČÚZK Karel Večeře.

Ministr zemědělství se s předsedou ČÚZK nakonec dohodl na tom, že jako ryze technické opatření pro omezení robotických dotazů bude obnoveno využívání tzv. Turingova testu, známého pod zkratkou CAPTCHA. Uživatelé, kterým tento test (běžně užívaný i v jiných aplikacích) nevyhovuje, mohou využít přihlášení elektronickou identitou, která je základním způsobem identifikace občanů při přístupu ke službám eGovernmentu.

Katastr nemovitostí využívají hlavně zájemci o koupi domu či pozemku. A ceny nemovitostí odpovídají extrémnímu zájmu lidí:

 

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz