Koronavirus

Poškozený zrak i orgány. Následky po covidu má polovina Čechů! ANKETA

Ordinace praktických lékařů jsou přeplněné pacienty, které trápí postcovidový syndrom. Podle lékařů jím trpí každý druhý Čech, který nemoc prodělal. Jde hlavně o únavu, ztrátu kapacity plic, chuti, čichu, ale například i vypadávání vlasů. Přibývá také pacientů, kteří mají zásadní problém se zrakem. Lékaři od začátku pandemie popsali už přes 200 obtíží, které pacientům i po vyléčení dlouhodobě zůstávají.

Pětadvacetiletý Patrik si před pár měsíci z dovolené zřejmě přivezl koronavirus. Na testech sice nebyl, ale měl příznaky - vysoké horečky, ztrátu čichu a chuti a po čase se mu zhoršil i zrak.


"Do dálky špatně vidím. Ještě nevím, kolik mám dioptrií, protože se nemůžu objednat k lékaři, nemá žádný volný termín," vysvětlil reportérce Patrik.

A není divu, podle lékařů si postcovidovým syndromem prošel každý druhý nakažený Čech. U většiny po několika týdnech nakonec zmizí. Jenže zhruba každému desátému problémy zůstanou i několik měsíců - často právě poškozený zrak. "Koronavirus jsem měla před dvěma měsíci a občas ještě vidím rozostřeně," vysvětlila jedna z pacientek Roksolana.

Podle očních lékařů se postcovidový syndrom může projevit i rozdvojeným viděním nebo šilháním. "Covid hodně postihuje cévy v těle i v očích. Pokud ucpe cévu na sítnici, tak může vzniknout trvalý výpadek vidění," varoval přednosta očních klinik Gemini Pavel Stodůlka.

Související obsah

Častým následkem jsou i poškozené plíce. Ty má podle lékařů až padesát procent těch, kteří nemoc prodělali. "Mají pocit zadýchávání, divný pocit na hrudníku nebo vyloženě i bolest na hrudníku," objasnil přednosta plicní kliniky Vladimír Koblížek.

Problémy s plícemi má i osm měsíců po vyléčení pětadvacetiletá Nikol. "Když jdu do schodů, tak se ještě pořád zadýchávám a špatně se mi spí," postěžovala si.

Související obsah

Podle lékařů se u některých postcovidových pacientů začaly objevovat i další zdravotní komplikace jako třeba zánět štítné žlázy. "Zvýší se hladina hormonů v krvi a je to takové hodně bolestivé na krku," popsal problém endokrinolog Jan Čáp.

Jenže právě správná funkce štítné žlázy je pro lidské tělo nepostradatelná - ovlivňuje většinu orgánů a tkání v těle. 

lud, TN.cz

K tématu Koronavirus

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz