Zahraničí

Obří katastrofa na spadnutí. U Srí Lanky se potopila loď plná chemikálií!

U břehů ostrova Srí Lanka se potopila nákladní kontejnerová loď, kterou v uplynulých dvou týdnech devastoval požár. Místní úřady už se chystají na masivní únik paliva z vraku, který se jiné lodě v předchozích dnech pokoušely marně odtáhnout dál od pobřeží. Už teď jde v oblasti o velkou ekologickou havárii.

Loď X-Press Pearl registrovanou v Singapuru zachvátil požár nedaleko hlavního města Srí Lanky Kolomba. Nyní část trupu mohutného plavidla klesla až na mořské dno. Experti se nyní obávají, že se protrhnou nádrže a do moře uniknou stovky tun paliva, které zdevastují v širokém okolí život v moři i nedaleké pobřeží a pláže, píše britská BBC.

Loď vezoucí mimo jiné 25 tun kyseliny dusičné, další chemikálie a kosmetiku, požár zachvátil před dvěma týdny a podařilo se ho uhasit teprve před pár dny. Z plavidla odsouzeného k záhubě už unikly chemikálie a pláže a pobřeží pokryly i miliony plastových granulí, které X-Press Pearl také převážela. Ty představují obrovské nebezpečí pro mořské živočichy, kteří si mohou plast splést s potravou.

Unikající špína a chemikálie také znečistily některé z nejkrásnějších pláží na Srí Lance, které sem jindy lákají davy turistů. Nezdarem skončila i snaha odtáhnout poničenou nákladní loď dál od břehu. Majitel plavidla nyní oznámil, že zadní část poničeného trupu dosedla v hloubce asi 21 metrů na mořské dno a že se pomalu potápí i přední sekce.

Související obsah

Další lodě i letouny vrak hlídají kvůli hrozícímu úniku paliva, monitorovací operaci ale hatí špatné počasí. "Zatím se z lodi palivo nevylilo, ale podnikáme kroky pro případ, že k tomu dojde. Tento scénář bereme jako nejhorší možný," nechal se slyšet mluvčí zdejšího námořnictva Indika de Silva. Uvedl, že i když na dno klesne celá loď, stejně bude nad hladinu vyčuhovat část horní paluby a můstek. Celkem je v lodi přes 300 tun různých paliv na bázi ropy a také mazací oleje.

Úřady na Srí Lance věří, že požár lodi způsobila unikající kyselina dusičná, která je vysoce žíravá a běžně se používá k výrobě výbušnin či hnojiv. Majitel lodi přiznal, že posádka o vytékající kyselině věděla, ale Katar i Indie prý zakázaly plavidlu přistát. Obyvatelé ostrova tak zuří, že loď dostala povolení vplout do tamějších vod, když ji předtím dva jiné státy odmítly.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz