Domácí

Žádná výjimka pro těhotné. I ony se musí očkovat, pokud chtějí za kulturou

Z nových nařízení vlády nemají výjimku ani těhotné a kojící ženy. I ony se musejí prokazovat očkováním nebo proděláním covidu-19 v uplynulých 180 dnech, pokud budou chtít vyrazit za kulturou nebo do restauračních zařízení.

Těhotné a kojící ženy nemají výjimky z opatření, která vláda zavedla. Pokud si budou chtít vyrazit do restaurace, za kulturou nebo jinými volnočasovými aktivitami, budou se muset jako ostatní prokazovat proděláním nemoci nebo očkováním.

Ministerstvo zdravotnictví je totiž neuvedlo v seznamu případů, ve kterých se bude dál uznávat i PCR test. Výjimku dostaly pouze děti do 12 let a lidé s alergiemi či nemocemi, které jim zabraňují v očkování. Ti musí mít ovšem potvrzení od lékaře.

Související obsah

​Ministerstvo na svých stránkách těhotným ženám očkování naopak doporučuje. "Prospěch z očkování výrazně převyšuje teoretické riziko vakcinace, a proto se očkování těhotných žen doporučuje. Očkovat je možné v kterémkoliv stádiu gravidity," uvádí ministerstvo na svých stránkách.

Očkovat by se měly i ženy, které těhotenství teprve plánují. Podle České vakcinologické společnosti kvůli tomu nemusejí odkládat ani početí.

"I tyto ženy by se měly nechat naočkovat. Chápeme, že se vakcíny obávají, ale očkování je zcela bezpečné. Doporučuji, aby se nechaly očkovat," řekla hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Podle ní jsou už známé případy, kdy těhotné neočkované ženy měly těžký průběh onemocnění covidem.

Neočkované ženy ale samozřejmě mohou stále rodit v porodnici. Stejně jako ty, které jsou nakažené covidem-19 nebo které jsou v izolaci. Měly by však lékaře vždy předem informovat a dodržovat zvýšená hygienická pravidla.

Očkování se doporučuje i kojícím ženám. "Protilátky vytvořené po vakcinaci se dostávají do mateřského mléka, což může být prospěšné pro kojené dítě," uvedla Česká vakcinologická společnost.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Nový cestovatelský semafor: Polsko a Rumunsko si pohoršilo

Ministerstvo zdravotnictví aktualizovalo cestovatelský semafor. Od pondělí 31. ledna se Polsko a Rumunsko nově přesunou mezi země s velmi vysokým rizikem výskytu koronaviru (tmavě červená kategorie). Podmínky návratu se však nezmění. Státy totiž patřily do červené kategorie, která je má stejné jako tmavě červená kategorie.

Píše se na Deník.cz