Domácí

Pandemie zhuntovala Čechům zdraví. Řadě se zhoršilo, další chtějí hubnout

Pandemie zhuntovala Čechům zdraví. Řadě se zhoršilo, další chtějí hubnout
Zdroj: Profimedia

I když se velmi často mluví o ekonomických následcích pandemie covidu-19, více než rok trvající omezení, lockdowny a úzavěry zanechaly výrazně negativní stopy i na zdraví a fyzické kondici Čechů. Podle nového průzkumu hlásí zhoršení zdravotního stavu 36 procent lidí.

"Výzkumníci zjistili, že každý druhý Čech od jara 2020 přestal sportovat a vnímá zhoršení své fyzické kondice, často v souvislosti s tloustnutím. Každý třetí pak na sobě pozoruje dokonce zhoršení zdravotního stavu," vyplývá z průzkumu pro životní pojištění Mutumutu, kterého se účastnilo přibližně 500 lidí.

Zhoršené zdraví hlásí často věková skupina mezi 45 a 55 lety – 32 % vnímá, že jsou na tom od jara 2020 mírně hůř, 14 % pak výrazně. V o zhruba deset let starší generaci hlásí zhoršení zdraví 43 % lidí, 15 % pak výrazné. Pandemie přitom zdravotně poznamenala i mladé lidi do 25 let - mírné zhoršení zdravotního stavu vnímá 32 % mladých respondentů, výrazné pak procenta dvě.

Související obsah

"Skoro dvě pětiny populace navíc v roce 2020 zanedbaly preventivní prohlídky u lékaře. A nešlo o mladé, těch preventivní prohlídky loni dodrželo 70 %, tedy nejvíce ze všech věkových skupin. V generaci mezi 55 a 65 preventivní prohlídky absolvovalo ale jen 58 % lidí," zjistil průzkum.

"Náš průzkum potvrzuje to, o čem se mezi odborníky i veřejnosti už nějakou dobu mluví – že dopady pandemie a také s ní spojených lockdownů na zdraví mohou být mnohem větší, než jsme si na začátku mysleli. Zhoršení zdraví na sobě pozoruje významná část celé společnosti napříč generacemi. Včetně třetiny mladé generace,” říká Jindřich Lenz, šéf online životního pojištění Mutumutu.

Velká část respondentů se ale nechce se zhoršením zdraví či kondice smířit a hodlá hubnout - deklarují to celé dvě třetiny účastníků průzkumu. Většina z nich (42 %) se spokojí s úbytkem do pěti kil, ale 12 procent hodlá shodit 20 a více kilogramů tělesné hmotnosti. Častěji přitom nabraná kila řeší ženy.

Související obsah

Průzkum uvádí, že velký podíl na tloustnutí a zhoršení zdraví mělo to, že kvůli covidu byla řadu měsíců zavřená sportoviště. "Ve výsledku tak během pandemie sport omezila anebo s ním úplně přestala polovina Čechů a 56 % hlásí zhoršení své fyzické kondice, nejvíce mezi mladými do 25 let (65 %)," zmiňují výzkumníci.

O tom, že Češi v době pandemie tloustnou, se mluví už delší dobu. Pusťte si lednovou reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz