Domácí

Pylová sezóna je v plném proudu. Kde je situace nejhorší? MAPA

Pylová sezóna je v plném proudu. Kde je situace nejhorší? MAPA
Ilustrační snímek | Zdroj: Getty Images

Náročné dny v současné době zažívají alergici a astmatici. Pylová sezóna je totiž v plném proudu, řada stromů stále ještě kvete nebo dokonce teprve rozkvétá. Ve většině okresů je míra ohrožení pylem vysoká.

Alergie na pyl je závažným celosvětovým problémem. Množství pylu ve vzduchu ovlivňuje především teplota vzduchu, sluneční záření a atmosférické srážky. Pylová sezóna je v Česku nyní v plném proudu. V okresech napříč republikou aktuálně platí vysoká nebo střední míra ohrožení pylem.


Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Ve spolupráci se Zdravotním ústavem v Ústí nad Labem pravidelně meteorologové aktualizují tzv. pylový semafor.


Přehled míry ohrožení pylem v jednotlivých okresech:

Zdroj: ČHMÚ


Na interaktivní mapě se můžete také podívat, které alergeny jsou aktuálně nejčastější ve vašem okresu.


"Dub a buk odkvetly ve středních polohách, borovice a smrk stále plně kvetou. Trávy kvetou na celém území. Řepka ozimá pozvolna odkvétá, naopak bez černý rozkvétá i ve středních polohách. Lípa srdčitá má v nížinách už i poupata,“ uvedli na webu experti z ČHMÚ.

Související obsah


Alergici i astmatici by proto měli dodržovat některá doporučení, která dokážou zmírnit projevy pylové alergie. "Při vysoké míře ohrožení doporučujeme omezit pohyb venku na minimum a fyzickou aktivitu (zejména u dětí), pravidelně měnit pylové filtry v autě a nejezdit s otevřenými okny. Důležité je vyplachovat nos fyziologickým roztokem,“ apelují odborníci.


Lidé s alergií by navíc neměli sekat ani sušit trávu a jakkoli s ní manipulovat. Doporučuje se také nekouřit. V případě alergické reakce by měl pacient okamžitě kontaktovat nebo vyhledat lékaře.


Podle odborníků navíc situaci zhoršuje také polétavý prach nebo nošení respirátorů, které je v Česku kvůli pandemii koronaviru povinné. "Obecně lze doporučit, aby lidé používali spíše nanoroušky, které jsou díky své struktuře několika vrstev tkaniny a nanovrstvy mnohem prodyšnější při zachování nejpřísnějších hygienických norem,“ řekl Tomáš Mertlík ze společnosti Batist Medical, která se specializuje na výrobu ochranných prostředků dýchacích cest.

Související obsah


Navíc je možné zlepšit prostředí pro alergiky pečlivým úklidem, a to nejen v budovách, ale také okolo nich. Prach a pylové částice se tak nebudou zbytečně vířit a zanášet do interiérů.

Pokud trpíte alergií, pylová sezóna vám může dát ještě více zabrat. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz