Zahraničí

Slovensko už očkuje vakcínou Sputnik. Tisíce dávek ale asi vyhodí

Na Slovensku v pondělí začalo očkování ruskou vakcínou Sputnik V. A to navzdory tomu, že látku neschválila Evropská léková agentura. Zájem je ale nízký a vláda bude muset jednat o tom, co s nevyočkovanými dávkami udělá.

Neregistrovanou vakcínu Sputnik V v pondělí na Slovensku dostala první stovka lidí. Někteří z nich by se prý žádnou jinou vakcínou ani očkovat nenechali.


"Byla vyvíjená v zemi, která má dlouholeté tradice ve vakcínách. A druhá věc je to, že jsem Slovák, Slovan, a je to ze slovanské krajiny. Čekal jsem výslovně na Sputnik," vysvětlil jeden z očkovaných.

Ruskou vakcínou se mohou nechat očkovat lidé od 18 do 60 let. Zatím jsou ale na Slovensku otevřena pouze dvě očkovací centra, kde ji používají, a to v Bratislavském a Žilinském kraji. Postupně by se jich mělo otevřít celkem osm.

Související obsah

Zájem o ruskou vakcínu je ale o dost nižší, než se předpokládalo. Zatím se v pětimilionové zemi na očkování touto látkou přihlásilo zhruba 6 000 lidí. V době nedostatku vakcín přitom tehdejší premiér Igor Matovič, který na Sputnik vsadil kariéru, tvrdil, že zájem o něj je velký.

"Je tu několik tisíc lidí, kteří se nebudou chtít očkovat ničím jiným, než vakcínou Sputnik," tvrdil tehdy Matovič. Současný pokles zájmu o Sputnik přičítá údajně podlé kampani proti ruské vakcíně.

Ve slovenských skladech netknutě leželo 200 000 dávek už od března, kdy je Matovič nechal přivézt. Ačkoli kvůli jeho utajené akci a propagaci neregistrované vakcíny vypukla vládní krize, sám se prý kvůli potenciálním problémům s cestováním naočkovat Sputnikem nenechá.

Problém s expirací

Vakcína, kterou Slovensko nakoupilo, bude použitelná do srpna, část dokonce jen do července. Podle smlouvy by přitom Slováci měli odebrat z Ruska celkem až dva miliony dávek. Na vládu se kvůli tomu valí vlna kritiky.

Související obsah

Slovensko je po Maďarsku druhou unijní zemí, která neregistrovanou vakcínu používá. Celkově je v zemi minimálně jednou dávkou některé z vakcín naočkovaná už třetina obyvatel.

mb, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz