Zajímavosti

V Česku se vyrobila největší zlatá mince, má hodnotu rodinného domu

V Česku v pondělí vznikla největší lisem ražená zlatá mince. Má hmotnost 5 kilogramů a aktuální hodnotu 7 milionů korun. Dostala se i do české knihy rekordů. Kdybyste si ji ale chtěli koupit, máte smůlu, protože všech 10 mincí, které mincovna vyrazí, už má své majitele.

Vysokohmotnostní mince se vyrábějí v podzemí závodu na speciálně vyvinutém lisu. Na bezpečnost dohlíží i najatá ochranka. Každá mince má totiž hodnotu středně velkého rodinného domu.

"Jedná se o ražbu největší zlaté mince v České republice. Je to limitovaná edice deseti kusů. Těch deset kusů už je vyprodáno," uvedl výrobní ředitel České mincovny Stanislav Bachtlík.

Související obsah


Nejnovější mince se rovnou zapsala i do knihy rekordů. Podle informací televize Nova tenhle rekord ale nevydrží dlouho. Už na podzim se chce firma pokusit vyrobit stejným způsobem minci dvakrát těžší.


Mince navíc vůbec poprvé obsahují hologram. "Obsahuje natolik unikátní technologie, že je v podstatě nepadělatelná," dodal Bachtlík.


Zlatu se přezdívá bezpečný přístav. Jeho hodnota v době koronaviru pozvolna roste. Pomáhá mu prý v tom i nestabilita virtuálních měn, které nedávno ukázaly, že tweet jediného člověka může způsobit jejich prudký pád.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zajímavosti

Důležité Události

Píše se na Deník.cz