Koronavirus

Češi zadržení na pražském letišti: Měli potvrzení o testu, na kterém nebyli

Policie v sobotu večer hodiny držela na pražském letišti na 140 lidí, kteří se vrátili z dovolené v Tunisku. Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) nechal incident prošetřit a právo bylo na straně strážců zákona. Někteří Češi jim totiž podle šéfa resortu přiznali, že před odletem dostali potvrzení o testu, přestože jim ho lékař neprovedl. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) se na tiskové konferenci za policejní zákrok omluvil.

Ne všichni Češi, které v sobotu zadržela cizinecká policie na letišti v Praze po návratu z Tuniska, měli potřebné dokumenty v pořádku. Sami se prý přiznali, že dostali falešné potvrzení o negativním testu.

"Situaci jsme prověřili u ministerstva vnitra. Problém byl, že část cestujících na letišti přiznala, že jim český lékař v zahraničí vydal potvrzení o testu, ačkoliv testování vůbec nepodstoupili," napsal TN.cz ministr zahraničí Jakub Kulhánek.

Podle prvotních informací se mělo jednat o klienty cestovní kanceláře Blue Style, ta ale v pondělí ubezpečila, že měli testy zcela v pořádku. "Všechny lidi, co se vracejí z Djerby, nechtějí celníci pustit. Prý máme od Blue Stylu špatné a necertifikované testy. Všichni už tu čekají dlouho a jsou naštvaní," hlásila z místa jedna z pasažérek.

Související obsah

Kulhánek vyzval k jednotným pravidlům pro testování Čechů před návratem do republiky. "Zároveň jsem požádal ministerstvo zdravotnictví o metodický pokyn pro cestovní kanceláře, kde by se jasně uvedlo, jaké praktiky testování jsou v souladu s ochranným opatřením k cestování a jaké nikoliv," doplnil šéf resortu zahraničních věcí.

Tunisko patří mezi země s velmi vysokým rizikem nákazy, takže provedení testu před odjezdem je nezbytné. Blue Style na svém webu uvádí, že v hotelech testy provádí kvalifikovaný personál, který pak také vydává potvrzení. Jeden test vychází asi na 500 korun. 

Hamáček se cestujícím omluvil

Podle ministra vnitra Jana Hamáčka se přinejmenším v jednom případě ukázalo, že certifikát o testu padělaný nebyl. "Je namístě omluvit se cestujícím ze dvou letů, kteří byli zadrženi. Omlouvám se jménem ministerstva vnitra. Pokud se stane něco, co se stát nemá, tak má přijít omluva," prohlásil na pondělní tiskové konferenci.

Podle zástupců Blue Style jejich klienti falešné testy neměli. "Upozorňujeme na fakt, že komplikace spojené s příletem cestujících z Tuniska do České republiky se týkaly i dřívějších letů toho dne, nikoliv pouze večerního letu QS2825. Klienti cestovní kanceláře Blue Style, kteří využili možnost testování v akreditovaném zdravotnickém zařízení v Tunisku, zřízeném Poliklinikou Anděl s.r.o., výtěrem z nosohltanu, mají platné testy prováděné řádným způsobem a pouze osobami, které mají k uvedenému úkonu potřebné oprávnění," ubezpečila cestovní kancelář.

Češi se vraceli z dovolené v Tunisku, policie jim nechtěla uznat testy. Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz