Koronavirus

Rozsáhlé testování: V obci na Moravě se mezi dětmi šíří britská varianta

Velké testování chystají v úterý v obci Bánov na východě Moravy. Hygienici tam v mateřské a základní škole odhalili téměř 30 případů britské varianty koronaviru. Obě zařízení jsou proto uzavřená.

Bánov na východě Moravy má zhruba 2000 obyvatel. Do tamní základní školy dojíždějí i děti z okolních obcí. Teď je uzavřená, stejně jako nedaleká mateřská škola. "Teď máme starosti, protože zítra nepůjde proud, všechno musíme zadministrovat dneska," řekl v pondělí ředitel základní školy v Bánově Jiří Suchý.


"Byla potvrzena britská mutace. Zítra bude probíhat testování žáků takzvanou poolingovou metodou," uvedla v pondělí ředitelka zlínské krajské hygieny Eva Sedláčková.


Děti pátého ročníku jsou doma v karanténě od minulého týdne. V úterý všechny ostatní třídy a učitele čeká hromadné testování. První dítě v mateřské školce onemocnělo 27. května, minulý týdne hygienici celé zařízení uzavřeli.

Související obsah


"Budeme čekat na vyjádření krajské hygienické stanice, podle toho budeme dál postupovat, zatím všechno dezinfikujeme," shrnula ředitelka bánovské mateřinky Renata Machalíková.


V mateřské škole testy prokázaly britskou mutaci už u 17 dětí, v základní u 11. Hygienici v obci sice rozjeli trasování, zdroj se ale nepodařilo najít. "Čekáme na to, jak dopadnou PCR testy v základní škole, jaké doporučení nám hygiena dá, doufáme, že nebude potřeba zavírat celou obec," prohlásil bánovský starosta Marek Mahdal (ODS).


O případných dalších opatřeních rozhodnou hygienici poté, co budou známy výsledky testů. Ty by měly být v úterý odpoledne.
 

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Píše se na Deník.cz