Domácí

Disidentka Cichanouská pokračuje v návštěvě Prahy, přijal ji Zeman

Běloruská opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská má v Česku nabitý program. Už v pondělí se sešla s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS), který ji na návštěvu pozval. V úterý navštívila prezidenta Miloše Zemana a odpoledne se setká s premiérem Andrejem Babišem (ANO).

Cichanouská se sešla s prezidentem krátce před polednem na zámku v Lánech. Miloš Zeman už dopředu avizoval, že se bude zajímat o situaci v Bělorusku a aktivity opozice. Odpoledne se pak Cichanouská sešla s premiérem Andrejem Babišem, v parlamentu ji pak přijali zástupci opozičních stran. Večer se zúčastní koncertu na podporu svobodného Běloruska na Kampě.


Svjatlana Cichanouská už se v pondělí potkala s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem, který ji do Česka pozval. Ten ji pak na tiskové konferenci označil za skutečně zvolenou prezidentku Běloruska.

Související obsah

"Jsem velmi rád, že se tu můžeme takto sejít a že jste přijala pozvání našeho Senátu. Už v roce 2000 přijal Senát první usnesení, kdy kritizoval kriminalizaci bojovníků za svobodu v Bělorusku. Český Senát dlouhodobě a kontinuálně podporuje základní práva a svobodu. Volby v Bělorusku byly nesvobodné, neférové a protiprávní," řekl na tiskové konferenci Miloš Vystrčil.


Disidentka, prezidentská kandidátka a podle mnohých i vítězka loňských voleb v Bělorusku, zahájila návštěvu Prahy procházkou po Karlově mostu. Cichanouská se v Česku zdrží čtyři dny. Ve středu ji čeká ještě návštěva Senátu.

Související obsah


Opoziční vůdkyně musela vlast opustit po násilných protestech, nyní žije v sousední Litvě. Bělorusko s Ruskem na ni vydaly zatykač. V pondělí vystoupila Cichanouská také na demonstraci podporující svobodné Bělorusko na pražském Staroměstském náměstí.

Svjatlana Cichanouská se zúčastnila i koncertu pro svobodné Bělorusko v Praze. Na místě byla reportérka TV Nova Simona Šimková:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz