Koronavirus

Ústav prověřuje 78 úmrtí po očkování. Přes 5000 lidí hlásilo vedlejší účinky

Ústav prověřuje 78 úmrtí po očkování. Přes 5000 lidí hlásilo vedlejší účinky
Zdroj: TV Nova

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) eviduje ke čtvrtku 78 podezření na úmrtí spojených s očkováním proti onemocnění covid-19. Za týden přibyl jeden případ. Celkem 5402 lidí nahlásilo nežádoucí účinky. Všechna oznámení SÚKL prověřuje.

Státní ústav pro kontrolu léčiv informaci zveřejnil ve svém pravidelném týdenním přehledu. Za poslední týden stoupl počet podezření na úmrtí ve spojitosti s očkováním o jeden případ. Podle SÚKLu je u většiny úmrtí z anamnézy pacienta patrné, že příčinou smrti nebude vakcína.


První případ úmrtí ve spojitosti s očkováním evidoval SÚKL 16. února. "V počtu úmrtí jsou zahrnuty i případy úmrtí na infekci virem SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění covid-19, ke kterým došlo po aplikaci první nebo druhé dávky vakcíny. Infekce SARS-CoV-2 bývá relativně často hlášena jako podezření na nežádoucí účinek očkování proti covidu-19," uvádí SÚKL na webu.

Související obsah


"Největší část hlášených úmrtí má ale podle popisu pacientovy anamnézy a přidružených chorob jinou a dobře vysvětlitelnou příčinu než podané očkování. Popisuje totiž stav, který by zřejmě nastal i bez vakcinace," vysvětlila mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Klára Brunclíková.


Zvýšil se i počet lidí, u kterých se objevily po vakcinaci vedlejší účinky. Ty zaznamenalo 5402 naočkovaných. Nejčastějšími problémy jsou stále horečka, třesavka, zimnice, únava, slabost, malátnost nebo reakce v místě vpichu.

"Všechna hlášení z ČR jsou odesílána do společné evropské databáze hlášených podezření na nežádoucí účinky – všechna hlášená úmrtí v časové souvislosti s očkováním proti COVID-19 jsou v této databázi monitorována každý den, firmy, které jsou držiteli rozhodnutí o registraci těchto vakcín, tyto případy podrobně společně analyzují a předkládají farmakovigilančnímu výboru EMA. Pokud by z průběžného hodnocení všech hlášených úmrtí vyvstalo důvodné podezření na příčinný vztah k očkování, byly by vyvozeny další kroky ke zvýšení bezpečnosti a veřejnost by byla informována.," dodala Brunclíková.

Související obsah


Všechna hlášená úmrtí jsou podle ústavu důkladně prošetřována, a navíc je posuzuje také výbor Evropské agentury pro léčivé prostředky (EMA), který má v Česku zastoupení.

Podle odborníků z EMA jsou však přínosy vakcín daleko vyšší než jejich rizika. Nejčastěji úmrtí v souvislosti s očkováním vysvětlují zhoršením dosavadních nemocí dotyčných lidí.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Kandidátem STAN na ministra průmyslu je Jozef Síkela

Hnutí STAN vybralo nového kandidáta na post ministra průmyslu a obchodu. Je jím bývalý generální ředitel Slovenské spořitelny Jozef Síkela. Hnutí to oznámilo v pondělí ráno. Síkela je absolventem pražské Vysoké školy ekonomické, pak pracoval v bankovnictví. V posledních roce pak byl partnerem v investičním fondu. "Jozef Síkela je nezpochybnitelným odborníkem pro své letité zkušenosti, které nasbíral na vrcholných manažerských pozicích v bankovním sektoru, kde se mimo jiné věnoval jak podpoře malých a středních podniků, ale také veřejnému financování," uvedl předseda STAN Vít Rakušan.

Krátká zpráva

Hnutí STAN vybralo kandidáta na ministra průmyslu

Starostové vybrali nového kandidáta na post ministra průmyslu a obchodu místo Věslava Michalika, který se nominace do nastupujícího kabinetu vzdal kvůli informacím o možném střetu zájmů. Celostátní výbor STAN vybíral ze čtyř kandidátů. Jméno vítěze oznámí v pondělí, nejprve se ho dozví premiér vznikající vlády Petr Fiala (ODS).

Píše se na Deník.cz