OBCHODNÍ SDĚLENÍ – Redakce TN.cz neovlivňuje jeho obsah

Zlato a.s. varuje před propracovanými padělky investičních zlatých slitků

Zlato a.s. varuje před propracovanými padělky investičních zlatých slitků

Praha, 10. června 2021 – Akciová společnost Zlato, přední tuzemský prodejce investičního zlata, upozorňuje, že zachytila nové a velmi propracované padělky slitků švýcarské rafinérie PAMP, které jsou opatřeny realistickým certifikátem pravosti. Padělky, které pravděpodobně pocházejí z asijských zemí, jsou nesmírně hodnověrné jak svým provedením, tak parametry zjistitelnými lidským okem.

„Chceme důrazně varovat všechny zájemce o investiční zlato před nákupem z neověřených zdrojů. Nepoctivci a podvodníci zneužívají současný nedostatek investičních slitků na současném trhu a pokouší se prodávat padělané slitky opatřené plastovým obalem a zdánlivě autentickým tiskem,“ naléhavě upozorňuje vedoucí právního oddělení holdingové společnosti Zlato a.s. A. Schillerová.

Společnost Zlato uskutečnila kontrolní nákup a se svým zjištěním se následně obrátila jak na Policii ČR, tak na Českou obchodní inspekci. „Nejde pouze o napodobeninu zlata, ale i o padělání značky rafinérie, zabývající se zpracováním investičního zlata,“ říká Schillerová s tím, že společnost samozřejmě také informovala o napodobenině švýcarskou rafinérii PAMP.

„Všichni klienti naší společnosti mohou být v naprostém klidu, protože používáme unikátní technologii VERISCAN vyvinutou přímo rafinérií PAMP, a námi prodávané slitky procházejí přísnou kontrolou,“ říká Schillerová a dodává: „Apelujeme proto na všechny zájemce o koupi investičního zlata, aby od prodejce vyžadovali certifikát původu, respektive doklad o nabytí slitku, vystavený v ČR.“Technologie VERISCAN využívá toho, že při výrobě získá každý slitek investičního zlata rafinérie PAMP zcela unikátní povrch, kterým se liší od ostatních. „Jde o podobný princip rozpoznávání jedinečnosti, jakým jsou u lidí otisky prstu nebo oční sítnice,“ vysvětluje vedoucí analytik společnosti Zlato David Marášek. VERISCAN využívá tuto jedinečnou topografii kovu, kterou speciální scanner načte do databáze, v níž mají menší slitky uložen povrch z obou stran a bez obalu, ale i s obalem.

U větších slitků investičního zlata o hmotnosti 250 gramů (a vyšší) je ihned po výrobě naskenován jejich povrch ze všech šesti stran a vloží se do databáze švýcarské rafinérie. V ní se ukládají identifikační údaje všech slitků s technologií VERISCAN, které byly kdy vyrobeny. „Při načtení povrchu slitku se během pár vteřin snímek povrchu slitku zlata propojí s databází PAMP a můžeme mít absolutní jistotu, že disponujeme s originálním a ověřeným investičním zlatem,“ dodává Marášek.

Podvodní prodejci se podle něj ale bohužel neustále zdokonalují, takže už neplatí ani tradiční varovné signály, jako například neuměle vyhlížející obal slitku investičního zlata či jiné vizuální nedostatky nebo odchylka hmotnosti.

„Falzifikáty už nemají odlišný odstín barvy, jiný rozměr slitku, který většinou bývá nepatrně silnější, anebo mikro rozdíly v hmotnosti. Technologie totiž zdokonalují souběžně s prodejci a výrobci i padělatelé a podvodníci. Dokonce ani cena již nemusí být varovným signálem, protože pandemie covid-19 a od ní se odvíjející ekonomická situace ovlivnila trh a po investičním zlatě je doslova hlad,“ doplňuje Schillerová.

„S ohledem na propracovanost nejnovějších padělků dnes více než kdy jindy platí, že zájemci o investiční zlato by se měli zaměřit na etablované společnosti s historií a odpovídajícím technickým a technologickým vybavením, jím lze přesně a rychle verifikovat pravost slitku,“ uzavírá David Marášek, vedoucí analytik akciové společnosti Zlato.

Tisková zpráva
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Tisková zpráva

Důležité Události

Píše se na Deník.cz