Domácí

Covid mění obsah lékárničky! Na dovolenou si ji zkontrolujte. PŘEHLED

Covid mění obsah lékárničky! Na dovolenou si ji zkontrolujte. PŘEHLED
Zdroj: Getty Images

Při cestě na dovolenou by lidé neměli podceňovat vybavení své lékárničky. Přibalené léky nás totiž mohou zbavit nejednoho problému. Kvůli pandemii koronaviru však musíme do svého zavazadla přihodit další nezbytnosti.

Oproti předchozím rokům je kvůli pandemii koronaviru nutné přibalit si na dovolenou zdravotní pomůcky. Ve většině zemí totiž platí povinnost zakrývat si nos a ústa. Roušku nebo respirátor by proto neměl zapomenout žádný turista.


Ať už cestujeme do zahraničí nebo po Česku, je potřeba doložit, že jsme zdraví a nešíříme koronavirus. Lidé si proto letos musí obstarat certifikáty, kterými se prokáží. Jde například o doklad o očkování nebo prodělané nemoci. Využít mohou také negativní PCR nebo rychlý antigenní test.

 

Související obsah


V neposlední řadě je vhodné do zavazadla přihodit antibakteriální gely, mýdla a vlhčené ubrousky. "Lidé by to neměli podceňovat a veškeré léky a další věci si přibalit,“ doplnil předseda Sdružení praktických lékařů (SPL ČR) Petr Šonka.


Odborníci radí přibalit si do lékárničky rychlý antigenní test, který pořídíte v obchodech nebo lékárnách. Na dovolené se tak můžete kdykoli sami otestovat.

 
Vybavená lékárnička

Lékaři se shodují, že každý by měl mít s sebou balíček se základními přípravky a věcmi, které nesmí chybět v žádné lékárničce. Obsah by měl ale také odpovídat potřebám dotyčného člověka. Velkou roli hraje i zvolená destinace. "Základním určujícím faktorem je země, kam cestujete. Někdy totiž musíme být vybavení více,“ řekl TN.cz lékař Václav Šmatlák.

Související obsah


Je potřeba mít po ruce léky na bolest, průjem a zácpu, popřípadě i prášky na alergii. Doporučuje se vzít i kapky do nosu, náplasti a obvazy nebo pastilky proti bolestem v krku. Pokud se vám dělá v autobusu, vlaku nebo letadle špatně, je vhodné mít také léky proti nevolnosti. Chybět by v lékárničce neměla dezinfekce.


Ať už plánujete v létě dovolenou v Česku nebo v zahraničí, je potřeba si pořídit také opalovací krém, mléko po opalování nebo panthenol v případě spálení.
 

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) prozradil, jak to bude v létě s cestováním. Podívejte se:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Auto v Praze srazilo dva chodce. Jsou vážně zranění

Vážná nehoda se stala v sobotu v noci v pražských Holešovicích. Auto tam srazilo dva chodce. "40letý muž utrpěl velmi vážný úraz hlavy a mnohačetná poranění. Po resuscitaci jsme ho převezli do motolské nemocnice. 39letý muž utrpěl úraz nohou a hlavy. Při vědomí jsme ho transportovali do vinohradské nemocnice," informovali na twitteru záchranáři. Policisté nyní zjišťují, co se přesně stalo, a zda dvojice přecházela přes přechod. "Alkohol u řidiče osobního auta byl negativní," sdělila policie.

Píše se na Deník.cz