Domácí

O přestávce s rouškou, v lavici bez. Rodiče si stěžují na nesmyslná opatření

O přestávce s rouškou, v lavici bez. Rodiče si stěžují na nesmyslná opatření
Zdroj: Getty Images

Od pondělí už žáci na sobě nemusí mít při výuce roušku ani respirátor. Rozvolnění ve školách však naráží na kritiků ze strany (nejen) rodičů. Pokud se totiž dítě zvedne z lavice, musí si roušku nasadit. O přestávce si tak děti v prostoru třídy mohou hrát či se jinak družit se spolužáky pouze s ochrannými prostředky. Totéž platí, když jde žák k tabuli.

Od tohoto týdne mohou děti ve školách (s výjimkou Jihočeského, Libereckého a Zlínského kraje) konečně odložit roušky. Nadšení ale střídá zklamání. Rodiče i žáci sice počítali se zakrytým nosem a ústy na chodbách, domnívali se však, že ve třídě na sobě děti mít roušky nemusí.

"Po návratu ze školy mi jedenáctiletý syn sdělil, že prý se učily děti sice bez roušek, ale když si šly hrát v té samé třídě a přesunuly se na zem na koberec, tak si musely natáhnout roušky, i když to je naprosto bez logiky," postěžovala si redakci TN.cz paní Lenka.

Ať už to lidem připadá logické, či ne, opatření ministerstva zdravotnictví hovoří jasně. "Žáci a studenti nemusí během výuky mít nasazen ochranný prostředek dýchacích cest, a to při vzdělávání po dobu, kdy sedí v lavici nebo jsou jinak usazeni. Při ostatních aktivitách ve škole (např. režim o přestávkách, při příchodu a odchodu ze třídy) zůstává stejný režim jako doposud," stojí v opatření.

Související obsah

Rodiče (a nejen oni) se pozastavují nad smyslem těchto pravidel. "To se již v tomto státě opravdu někdo asi zbláznil. Jaký má význam, když děti opakovaně upocené roušky sundávají, nandávají, takže za chvíli je rouška pouze jedno velké klubko bacilů a špíny?" ptá se paní Lenka. A není sama.

Podobné dotazy se rojí pod příspěvkem ministra školství Roberta Plagy (za ANO) na twitteru. "Proč proboha zůstává povinnost o přestávkách a ve společných prostorách? O jaká data se prosím opírate? Čím to zdůvodníte?" ptá se ministra jeden z diskutujících Jakub Novák.

Vysvětlení se však nedočkal ani on, ani nikdo z dalších. Odpověď neposkytlo ani ministerstvo školství, které redakci TN.cz odkázalo na resort zdravotnictví, v jehož gesci jsou tyto otázky. "Během výuky ve třídě jsou děti usazeni v lavici a mají rozestupy. Ve třídě se jedná o tzv. homogenní kolektivy, potkávají se ty samé děti, zatímco ve společných prostorách, jako chodby, se potkávají děti z různých tříd, shlukují se, a to je epidemiologicky rizikovější," uvedlo ministerstvo zdravotnictví. 

Související obsah

K tabuli také v roušce

Výjimka z nošení roušek platí také pro školy v přírodě a při zkouškách, například při maturitě nebo státnicích. Pokud je dítě vyvolané k tabuli, nepočítá se to jako zkouška, ačkoliv ho učitel zkouší z probírané látky.

"Jde-li dítě k tabuli, tak usazeno není, a tedy ochranu dýchacích cest mít má. Pokud sedí v lavici (nebo v kroužku na koberci apod.), tak mít roušku nemusí," vysvětluje mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová.

Ve školní jídelně dítě mít roušku nemusí, pokud sedí u stolu a obědvá. Když čeká ve frontě na jídlo, pak ano. V jídelnách platí stejná pravidla jako v restauracích, tzn. maximálně čtyři lidé u jednoho stolu a mezi stoly musí být minimální vzdálenost 1,5 metru.


Zlínský kraj je jedním z regionů, kde žáci nadále musí mít při výuce ochranné pomůcky. Podívejte se, jak to tam vypadá:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz