Domácí

Po měsících dřiny první nasazení! Psi na pražském letišti hledají nakažené

S odhalováním turistů nakažených covidem pomohou psi. Celníci právě ukončili jejich výcvik. Čtyři měsíce je připravovali ke službě na pražském letišti Václava Havla. Podle celníků jsou úspěšní až z 85 procent. Štáb TV Nova měl ve čtvrtek exkluzivní možnost natáčet je v ostrém provozu.

Gustav, Kuky a Kessy. Tři z pěti psů, kteří jsou prý spolehlivější než řada testů. A také o dost rychlejší. Stačí jedno přičichnutí.


Skupina celníků čeká na letadlo z Moskvy, které právě přistálo na terminálu jedna. Na palubě jsou i lidé z takzvaně rizikových zemí. Vytipovaných šest pasažérů odvedou celníci k odběru vzorku.


Pod svůj respirátor si cestující nasadí chirurgickou roušku a pět minut přes ni dýchá. Pak jde k dalšímu stanovišti, kde ji odloží do kelímku. Do akce jde pes.


Kuky se ani u jednoho kelímku neposadil. Skupina může jít dál. Celá akce netrvala ani deset minut. Následují další turisté. Tentokrát nebudou psi očichávat roušky, ale gázy se vzorky potu.


"Ti psi jsou opravdu na 85 procent schopni detekovat pozitivního člověka," řekl ředitel odboru dohledu na Generálním ředitelství cel Petr Müller.

Související obsah


Tentokrát byli všichni cestující negativní. Není divu, před vstupem do letadla musí mít každý PCR test. Přesto už prý psi při výcviku několik pozitivních cestujících odhalili. "Myslím, že to patří do těch kontrolních mechanismů, a když máme tak úžasné psy, proč to nevyužít," prohlásila ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).


Gustav i ostatní psi už prošli výcvikem na vyhledávání drog či tabáku. Naučit se odhalit nemoc je ale jiná káva. Celníci měli díky spolupráci s nemocnicemi k dispozici negativní i pozitivní vzorky. Psi se několik měsíců učili rozpoznávat pachové rozdíly a jak na ně reagovat.


Jak dlouho budou v akci, záleží na vývoji pandemie. Snad se co nejdříve vrátí k odhalování pašeráků.
 

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Británie kvůli šíření omikronu zpřísní protipandemická opatření

Britský premiér Boris Johnson ve středu oznámil zpřísnění některých opatření v důsledku prudkého nárůstu případů mutace omikron. Nová opatření označil jako "plán B" na poražení covidu během zimy. Od pátku budou na většině veřejných míst povinné roušky a od příštího týdne vláda nařizuje práci z domova lidem, kteří na to mají podmínky. Vstup na hromadné akce bude možný jen s potvrzeným očkováním nebo negativním testem.

Krátká zpráva

Diplomatický bojkot zimní olympiády v Pekingu podpoří i Kanada

Kanada se připojí ke Spojeným státům, Velké Británii a Austrálii v diplomatickém bojkotu zimních olympijských her v Pekingu, řekl ve středu kanadský premiér Justin Trudeau. Oznámení přišlo poté, co Bílý dům spolu s australskou a britskou vládou potvrdily diplomatický bojkot zimních her v únoru na protest proti porušování lidských práv v Číně. Čína slíbila, že bude reagovat "pevnými protiopatření".

Píše se na Deník.cz