Zahraničí

Horor v turistickém ráji! V tašce na dně moře našli mrtvé dítě

Horor v turistickém ráji! V tašce na dně moře našli mrtvé dítě
Zdroj: Profimedia

Obrovská tragédie otřásla ostrovem Tenerife, kde tým záchranářů na dně moře našel dětskou mrtvolu uloženou ve sportovní tašce. Španělské úřady uvedly, že se s největší pravděpodobností jedná o šestiletou Olivii, kterou na konci dubna spolu s její mladší sestřičkou unesl jejich otec.

Šestiletá Olivia a roční Anna z Tenerife se pohřešují od 27. dubna, spolu s nimi zmizel i jejich otec 37letý Tomas. Zatímco po batoleti jako by se slehla zem, Olivii pátrací tým již s největší pravděpodobností našel – na dně moře.

Jak informoval španělský deník El País, ve čtvrtek byla nalezena sportovní taška připevněná k lodní kotvě a uvnitř se nacházelo dětské tělo. "Nejprve musíme provést několik testů a analýz. Potrvá to, bude to komplikovaná pitva," uvedl Institutu soudního lékařství Jesús Vega. Pitvu zahájí v nejbližších dnech.

Podle španělských úřadů se s největší pravděpodobností ale jedná o šestiletou Olivii. Několik dní poté, co děvčátka zmizela, bezpečnostní kamery zachytily, jak jejich otec nakládá na loď několik zavazadel a vyplouvá na moře. O několik dní později byla na východním pobřeží Tenerife jeho loď nalezena opuštěná a bez kotvy.

Později na moři našli také dětskou sedačku a potápěčskou láhev. V pátek pokračovaly pátrací akce, záchranáři stále hledají malou Annu. Vedle sportovní tašky na dně moře, v níž našli mrtvolu, leželo druhé zavadlo, nicméně prázdné.

Policie už od začátku pracovala s variantou, že jsou obě dívky mrtvé. Šance na nalezení ročního batolete živého tak podle vyšetřovatelů příliš vysoké nejsou.

Související obsah

Zprostředkované násilí

Matka holčiček Beatriz byla přesvědčená, že její děti jsou naživu a že loď a ostatní věci nalezené na moři jsou jen divadlem, které mají maskovat útěk. Otec děti mohl utést do Jižní Ameriky. Jak ale ubíhal čas, její vyjádření byla čím dál pesimističtější. Na policii vypověděla, že po únosu holčiček jí Tomas po telefonu sdělil, že už nikdy své děti naživu neuvidí.

O případu se ve španělských médiích hovoří jako o tzv. zprostředkovaném násilí, kdy se otec dítěte mstí své bývalé partnerce prostřednictvím dětí. Od roku 2003, kdy se zprostředkované násilí stalo součástí oficiálních údajů, bylo ve Španělsku zavražděno 41 dětí, z toho 6 na Kanárských ostrovech, včetně Olivie a pravděpodobně i Anny.

S výjimkou tří byli pachatelé ve všech případech biologickými rodiči dětí. Zbylí tři byli partneři nebo bývají partneři matek.

V souvislosti s případem Olivie a Anny se ve Španělsku konají protesty iniciované feministickými aktivistkami, které poukazují na dlouhodobý problém zprostředkovaného násilí. Na sociálních sítích se problém diskuzuje pod hashtagem #ViolenciaVicaria. Ten použila k vyjádření lítosti a znepokojení nad situací ve Španělsku i ministryně pro rovnost Irene Monterová.

Zdroj: Profimedia

Poblíž nálezu těla se konaly protesty proti zprostředkovanému násilí, aktivisté s sebou měli transparenty s fotkami Olivie, Anny a Tomase

"Toto násilí, které je pácháno na matkách, aby byly zasaženy tam, kde to bolí nejvíce, je záležitostí státu. Neexistují žádná slova, která by utěšila Beatriz v těchto chvíli strašlivé bolesti," napsala na twitteru.

Podobně se vyjádřila i ministryně sociálních věcí Ione Belarraová. Zdůraznila potřebu ukončit zprostředkované násilí, které v zemi působí tolik bolesti. "Budeme na tom pracovat bez odpočinku," dodala.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz