Koronavirus

Pfizer ne, Sputnik ano. V uznávání očkování z ciziny je v Česku chaos

Stále více lidí naočkovaných mimo Evropskou unii řeší problém s neuznáváním potvrzení o vakcinaci po návratu do Česka. Týká se to především studentů a lidí, kteří v cizině pracují. V zahraničí žije zhruba 250 tisíc Čechů. Ministerstvo zdravotnictví teď hledá řešení. Jasno má být do konce června.

Dominika dostala stejnou vakcínu jako statisíce Čechů. Před návštěvou restaurace nebo třeba koupaliště v Česku se ale musí testovat. "Já jsem se k očkování dostala v Americe, protože tam studuji na univerzitě. Očkovala jsem se Pfizerem na začátku a na konci dubna," uvedla Dominika. 

Netýká se to ovšem jen studentů, ale třeba i au-pair nebo lidí, kteří ve Spojených státech a dalších zemích mimo Evropskou unii pracují.

Související obsah

"Například vědecko-výzkumných pracovníků, vedoucích výzkumných týmů, kteří jsou ze zahraničí, nebo těch, kteří se jeli naočkovat do své domovské země," popsala rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová.


Ministerstvo o problému ví. "Pokud jde o Spojené státy, ale třeba i jiné země, tak vlastně nějaký jednotný certifikát, aby člověk prokázal, že je očkovaný, v tuto chvíli nemáme," řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). 

To přiznává i Dominika. "Zkrátka dostaneme pouze papírovou kartičku a to je vše, čím se můžeme prokazovat. Ale v Americe to uznávají a není s tím problém," uvedla.


Ministerstvo zdravotnictví se snaží najít řešení, jak vakcinaci ze zemí mimo EU uznat alespoň v rámci České republiky. "Je to o tom najít mechanismus ověření. Já bych chtěl ten systém mít do konce června," dodal Vojtěch.

Související obsah

Lidé, kteří se nechali naočkovat schválenou vakcínou ve Spojených státech nebo kdekoli jinde mimo EU, jsou navíc znevýhodněni oproti například Slovákům a Maďarům, kteří přijedou do Česka a budou naočkováni u nás neschváleným Sputnikem V. Ten totiž Česko na rozdíl od schváleného Pfizeru, který má v sobě třeba studentka Dominika, akceptuje.

mb, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Na Pražském okruhu havaroval kamion. Zablokoval dopravu

Na Pražském okruhu havaroval v úterý odpoledne poblíž Zličína kamion. "Nehoda i zásah blokují dopravu," informovali pražští hasiči. "Na místě nejsou žádní zranění," sdělil policejní mluvčí Jan Daněk. Okolo půl šesté odpoledne je místo průjezdné jedním pruhem. Při další úterní nehodě kamionu na dálnici D0 se u Černého Mostu také nikdo nezranil. "Místo je nyní průjezdné," řekl k této nehodě mluvčí Daněk krátce po 17. hodině.

Píše se na Deník.cz