Koronavirus

Vláda změnila podmínky karantény, definitivně končí roušky ve školách

Na pondělním jednání vláda rozhodla, že roušky a respirátory mohou děti a učitelé odložit i ve zbylých třech krajích, tj. Libereckém, Jihočeském a Zlínském. Od července bude moci být v obchodech více zákazníků, rozvolňovat se bude i v oblasti kultury. Vzhledem k šíření mutací vláda rozhodla o nových podmínkách karantény.

Odložení roušek ve školách

Na pondělním zasedání vláda rozhodla o rozvolnění i ve zbylých třech krajích, kde doposud děti i učitelé při vyučování stále museli mít na sobě roušky či respirátory.

"Učitelé i žáci budou moci při výuce odložit roušky i ve zbývajících třech krajích (Zlínském, Jihočeském a Libereckém). I zde platí, že povinnost nošení roušek zůstává o přestávkách a ve společných prostorách," oznámil ministr školství Robert Plaga (za ANO). Změna platí už od úterý 15. června.

"Nová pravidla testování na VŠ: nově bude stačit PCR test (max. 7 dní) nebo potvrzení/čestné prohlášení o antigenním testu (max. 72 hodin). Pravidla na VŠ tak budou stejná, jako v jiných oblastech," dodal Plaga.

Související obsah

Další změny v opatřeních

"Zavádíme vzhledem k riziku šíření mutací povinnost pro lidi, kteří podstoupili první dávku očkování a přišli do kontaktu s nakaženým, nastoupit do karantény. Pokud mají 14 dní od druhé dávky, tak do karantény nemusí," uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Na pracovištích platí stejné podmínky jako ve školách. "Pokud je člověk na jednom místě v rámci výkonu práce a jsou tam pouze jeho spolupracovníci, nemusí mít ochranu dýchacích cest. I toto opatření platí od zítřejšího dne (od úterý, pozn. red.)," oznámil Vojtěch. 

Související obsah

Co se týká letních táborů, pokud bude dítě před odjezdem otestováno PCR testem, znovu už během pobytu na test nemusí. Pokud podstoupí pouze antigenní test, musí na něj znovu po sedmi dnech.

Změny od 1. července

Od 1. července bude nově moci být v obchodech jedna osoba na 10 metrů čtverečních, ruší se zákaz propagačních aktivit v obchodních centrech. V kadeřnictvích a dalších provozovnách služeb už nebude muset provozovatel poskytovat službu v jednu chvíli pouze jednomu zákazníkovi.

"Také se ruší povinnost evidence zákazníků," dodal Vojtěch. V klubech, restauracích, hospodách či barech bude povolená živá hudba, tanec ale bude stále zakázaný. V bazénech a wellness centrech se zvýší max. kapacita návštěvníků z 50 na 75 %.

Související obsah

Od 1. července se také zvýší kapacita akcí venku na 5000 návštěvníků a vnitřních akcí na 2000 návštěvníků s tím, že může být zaplněno 75 % maximální kapacity prostoru. Návštěvníkům bude umožněno na akcích jíst a pít, tzn. lidé už si budou moci dát například popcorn v kinech.

"Pokud bude situace stále příznivá, můžeme učinit krok k dalšímu rozvolnění pro srpen," prozradil ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Podzimní volby do Poslanecké sněmovny

Ministři s premiérem projednávali také návrh zákona, který v podzimních volbách umožní, stejně jako loni, hlasovat lidem v karanténě nebo izolaci. Ještě před tiskovým briefinkem ministerstvo vnitra oznámilo, že návrh vláda schválila.

Související obsah

Stejně jako při krajských volbách v minulém roce, bude těmto lidem umožněno hlasování drive-in, v uzavřeném pobytovém zařízení nebo do zvláštní přenosné volební schránky.

"Přestože je epidemická situace každým dnem lepší a věřím, že do října uděláme za koronavirem definitivní tečku, může se stát, že bude ještě tou dobou určitá skupina voličů v karanténě. Tímto zákonem umožníme, že i oni budou moci hlasovat," uvedl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Zmrazení platů politiků

Kabinet projednával také návrh na zmrazení platů ústavních činitelů v příštím roce. Ten se týkal mimo jiné i soudců. Jádrem koaličních sporů je rok 2023, naopak na zmrazení platů pro rok 2022 se shodly obě strany. "Andrej Babiš ve svém poslaneckém návrhu navrhuje, aby se nejen zmrazily platy na rok 2022, ale aby se vytvořil i nový propočet na rok 2023," popsala svůj postoj ministryně Alena Schillerová (za ANO) v pondělní Snídani s Novou.

Tématu zmrazení platů se věnovaly Televizní noviny:

Související obsah

"Se zmrazením platů ústavních činitelů souhlasím. Nesouhlasím se změnou výpočtu základny půl roku po poslední změně. A mám vážnou obavu, aby se zmrazení do říjnových voleb vůbec stihlo! Kdyby šlo vládním návrhem, mohla bych to pohlídat. To ale vláda resp. hnutí ANO odmítlo," kritizuje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

"Vláda respektovala neutrální stanovisko ministryně sociálních věcí, která poukázala, že to nebylo projednáno se soudy, takže do Poslanecké sněmovny návrh odchází s neutrálním stanoviskem vlády," doplnila ministryně na pondělní tiskové konferenci.

Celou tiskovou konferenci vlády si poslechněte zde:

Marek Bruna, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Krátká zpráva

Auto v Praze srazilo dva chodce. Jsou vážně zranění

Vážná nehoda se stala v sobotu v noci v pražských Holešovicích. Auto tam srazilo dva chodce. "40letý muž utrpěl velmi vážný úraz hlavy a mnohačetná poranění. Po resuscitaci jsme ho převezli do motolské nemocnice. 39letý muž utrpěl úraz nohou a hlavy. Při vědomí jsme ho transportovali do vinohradské nemocnice," informovali na twitteru záchranáři. Policisté nyní zjišťují, co se přesně stalo, a zda dvojice přecházela přes přechod. "Alkohol u řidiče osobního auta byl negativní," sdělila policie.

Píše se na Deník.cz