Koronavirus

Nepřiměřený zásah! Soud zrušil část pravidel týkajících se cestování a testů

Nepřiměřený zásah! Soud zrušil část pravidel týkajících se cestování a testů
Zdroj: TV Nova

Městský soud v Praze v pondělí zrušil opatření ministerstva zdravotnictví, které nařizovalo opatřit si test na koronavirus ještě před návratem do Česka při cestě individuální dopravou. Podle soudu nebylo k ochraně veřejného zdraví nezbytné. Nařízení přestane platit 17. června.

Mít negativní test na covid-19 ještě před návratem do Česka musejí mít lidé, kteří jedou vlastním vozem ze zemí s velmi vysokým rizikem, tedy tmavě červených. Městský soud v Praze část opatření, jež to nařizovala, zrušil k 17. červnu.

"Soud shledal, že v případě návratu občana individuální dopravou lze sledovaného cíle, tj. ochrany veřejného zdraví, dosáhnout i mírnějšími prostředky, než je povinné absolvování testu u akreditované laboratoře před návratem do České republiky," uvedl soudce Štěpán Výborný.

Související obsah

Podle soudu je povinný test před cestou individuální dopravou nepřiměřeným omezením práva na svobodný vstup na území Česka, které zaručuje občanům Listina základních práv a svobod. "Proto uvedenou část ochranného opatření soud shledal nepřiměřenou a ve svém důsledku protizákonnou," doplnil s tím, že riziko případného přenosu nákazy je u individuálního cestování nízké.

Povinnost nechat se dopředu otestovat zůstává u cest veřejnou dopravou. Dopravce ale nemá povinnost testy kontrolovat. "V opačném případě by mohlo být ve výsledku ohroženo právo některých občanů na návrat do domovské vlasti, neboť pro některé je veřejná doprava jedinou cestovní možností," uzavřel Výborný.

Takhle vypadají opatření na hranicích, od 17. června nebude nutný test při návratu individuální dopravou (kliknutím zvětšíte):

Zdroj: MZ ČR

Experti varují před zásadní chybou při stahování covid pasů:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Píše se na Deník.cz