Zahraničí

Ztráta chuti a čichu? Indická mutace má jiné příznaky, zjistili v Británii

Kašel, horečka a především ztráta chuti (a)nebo čichu. Dosud nejběžnější příznaky covidu-19 se podle nejnovějších informací z Velké Británie mění. A to kvůli indické (delta) mutaci viru. Nemocní nyní totiž hlásí jako nejčastější jiné symptomy nemoci, které připomínají spíš silnější nachlazení.

Podle britských výzkumníků lidé nyní nejčastěji ve spojitosti s nákazou hlásí bolesti hlavy, bolest v krku a rýmu. Profesor Tim Spector, který vede studii zaměřenou právě na symptomy onemocnění, se nechal slyšet, že nákaza indickou variantou viru může především mladým lidem připadat spíš jako "horší nachlazení."

Ale i když se oni sami nemusejí cítit příliš nemocní, stále mohou nákazu roznášet a ohrozit ostatní. Spector také upozorňuje, že příznaky covidu jako horečka, kašel a ztráta chuti či čichu, jsou podle dat, která jeho tým získává díky aplikaci používané přímo nemocnými, stále méně běžné. Symptomy přitom zadávají tisíce infikovaných.

Související obsah

"Od začátku května vidíme, že nejfrekventovanější symptomy uživatelů aplikace nejsou stejné jako v minulosti," cituje vědce britská BBC. Změna je nejspíš daná vzestupem tzv. indické varianty viru, která je v Británii aktuálně zodpovědná za 90 procent nových případů covidu-19. Spector vypíchl, že zatímco horečka zůstává i nadále poměrně častým symptomem, naopak ztráta čichu vypadla z první desítky nejfrekventovanějších příznaků nemoci.

"Lidé si mohou myslet, že chytili jen nějaké sezónní nachlazení, dál chodí na večírky, kde mohou virus přenést na šest dalších lidí. Myslíme si, že to je velká část problému. Takže i když vám přijde, že jste jen nachlazení, nebo se cítíte trošku divně, zůstaňte doma a nechte se otestovat," nabádá Spector.

O nebezpečnosti indické mutace svědčí i to, že podle jiné studie skoro třetina pacientů (přesně 29 procent) z 42, kteří s touto variantou v Británii zemřeli, byla proti covidu plně naočkována, uvádí britský Daily Mail. A oproti britské mutaci je ta původně zachycená v Indii podle analýzy anglických úřadů v domácnosti nakažlivější o 64 procent, venku o 40 procent.

V Británii kvůli šíření indické varianty přibývá nemocných. Pusťte si reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz