Koronavirus

Jak se vyhnout bolesti po očkování? Expert radí, jestli zatnout, nebo ne

Kromě únavy je nejčastějším problém po očkování proti covidu-19 bolest kolem místa vpichu, někdy i celé paže. Předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka popsal pro TN.cz, jak se před i po podání vakcíny chovat, aby se člověk těmto nepříjemnostem vyhnul.

Očkování je v Česku v plném proudu, hlásit se už mohou úplně všichni nad 16 let. Někteří lidé mají strach, zda nebudou mít po aplikaci vakcíny potíže. Většina ji ale snáší bez problémů a potýkají se nanejvýš s bolestí paže.

Dá se jí předejít zatnutím nebo nezatnutím svalu? "Je to úplně jedno. Obecně ta injekce se dává do uvolněného svalu, zatnout ho znamená větší bolest při té aplikaci. Ale že by to potom mělo vliv na následnou bolest, to určitě ne," řekl TN.cz Petr Šonka, doktor a šéf Sdružení praktických lékařů.

Podle něj se nemají zájemci o očkování případné bolesti děsit. Naopak je prý dobře, když je bude ruka nějakou chvíli pobolívat.

Související obsah"Vytváří se tam lokální imunitní reakce podobná zánětu. Je to v podstatě něco, co je žádoucí.
Není to špatně, jedná se o normální reakci na to očkování. Samozřejmě pokud to přeroste nějakou únosnou míru, je potřeba to zkusit tlumit léky proti bolesti," pokračoval.

Přestože jsou i pacienti, které paže po vakcíně nebolí vůbec, je to jen dílo náhody. "Doporučuji klid a nenamáhat se. Žádný recept, jak bolesti spolehlivě předejít, neexistuje," uzavřel Šonka.

Česko zaostává v počtu naočkovaných, hůř je na tom jen sedm zemí:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Krátká zpráva

Zatčený katalánský expremiér Puigdemont opustil vězení

Italská policie v pátek zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Po několikahodinovém zadržení byl však propuštěn. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Italský soud bude nyní rozhodovat, zda jej vydá do Španělska. Tam čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Píše se na Deník.cz