Zahraničí

Čeští politici reagují na summit Biden-Putin. Situaci přirovnávají ke studené válce

Summit prezidentů Joe Bidena a Vladimira Putina ve švýcarské Ženevě pochopitelně bedlivě sledují i čeští politici. Přečtěte si, co si o této schůzce myslí a hlavně, co od ní očekávají.

"Všichni vnímáme, že ta situace mezinárodní je tak napjatá, že se to začíná blížit určité formě studené války. Já bych byl rád, kdyby tahle schůzka znamenala nastartování nějakého pravidelného dialogu," vyjádřil se k summitu Biden-Putin předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO).

"Já věřím tomu, že, i na základě toho, že prezident Biden prošel summitem NATO, tak se budou zabývat i tím, co nás pálilo donedávna. To jest těmi útoky ruských agentů na území různých států," domnívá se poslanec Pavel Žáček (ODS).

"Jsou tady vyvolávány roztržky, vyřčeny obvinění týkající se špionáže, ovlivňování voleb a dalších věcí. Mám velkou naději v toto setkání, které by mohlo začít kolo bilaterálních rozhovorů," prohlásil poslanec Leo Luzar (KSČM).

Související obsah

"V roce 1985 se tehdy setkal Gorbačov s Ronaldem Reaganem také v Ženevě, takže možná je to spíš takový symbol zase nějakého oteplení vztahů a komunikace," myslí si poslanec Jan Hrnčíř (SPD).

"V současné chvíli jsou vztahy Ruska se zeměmi na západ od jeho hranic nejhorší za posledních 30 let, je třeba Rusku naznačit, že Západ je připravený s ním mluvit," nechal se slyšet poslanec Ondřej Veselý (ČSSD).

Související obsah

"Putin udělal v minulých letech celou řadu agresivních kroků a je na místě, aby mu Spojené státy vysvětlily, že takto nemůže v mezinárodních vztazích dále pokračovat," nešetřil kritikou vůči Rusku pirátský poslanec Jan Lipavský.

"Mají spoustu věcí k řešení a doufejme, že ta jednání povedou alespoň k tomu, že se budou snažit udělat svět bezpečnější," řekl Ondřej Beníšek (KDU-ČSL). Jeho kolega Jiří Pospíšil (TOP 09) ale tak optimistický není. "Nelze čekat výraznější posuny," prohlásil.

Kateřina Sejková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz