Zahraničí

Čeští politici reagují na summit Biden-Putin. Situaci přirovnávají ke studené válce

Summit prezidentů Joe Bidena a Vladimira Putina ve švýcarské Ženevě pochopitelně bedlivě sledují i čeští politici. Přečtěte si, co si o této schůzce myslí a hlavně, co od ní očekávají.

"Všichni vnímáme, že ta situace mezinárodní je tak napjatá, že se to začíná blížit určité formě studené války. Já bych byl rád, kdyby tahle schůzka znamenala nastartování nějakého pravidelného dialogu," vyjádřil se k summitu Biden-Putin předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO).

"Já věřím tomu, že, i na základě toho, že prezident Biden prošel summitem NATO, tak se budou zabývat i tím, co nás pálilo donedávna. To jest těmi útoky ruských agentů na území různých států," domnívá se poslanec Pavel Žáček (ODS).

"Jsou tady vyvolávány roztržky, vyřčeny obvinění týkající se špionáže, ovlivňování voleb a dalších věcí. Mám velkou naději v toto setkání, které by mohlo začít kolo bilaterálních rozhovorů," prohlásil poslanec Leo Luzar (KSČM).

Související obsah

"V roce 1985 se tehdy setkal Gorbačov s Ronaldem Reaganem také v Ženevě, takže možná je to spíš takový symbol zase nějakého oteplení vztahů a komunikace," myslí si poslanec Jan Hrnčíř (SPD).

"V současné chvíli jsou vztahy Ruska se zeměmi na západ od jeho hranic nejhorší za posledních 30 let, je třeba Rusku naznačit, že Západ je připravený s ním mluvit," nechal se slyšet poslanec Ondřej Veselý (ČSSD).

Související obsah

"Putin udělal v minulých letech celou řadu agresivních kroků a je na místě, aby mu Spojené státy vysvětlily, že takto nemůže v mezinárodních vztazích dále pokračovat," nešetřil kritikou vůči Rusku pirátský poslanec Jan Lipavský.

"Mají spoustu věcí k řešení a doufejme, že ta jednání povedou alespoň k tomu, že se budou snažit udělat svět bezpečnější," řekl Ondřej Beníšek (KDU-ČSL). Jeho kolega Jiří Pospíšil (TOP 09) ale tak optimistický není. "Nelze čekat výraznější posuny," prohlásil.

Kateřina Sejková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Krátká zpráva

V Rakousku demonstrovali odpůrci protiepidemických opatření

V sobotu demonstrovali v Rakousku odpůrci protiepidemických opatření. Ve Vídni se jich sešlo přes 40 tisíc. V zemi aktuálně platí tvrdý lockdown.

Píše se na Deník.cz