Naše Česko

Výstava, kde se můžete najíst? Takové třešně jste ještě neochutnali

Výstava, kde se můžete najíst? Takové třešně jste ještě neochutnali
Zdroj: Český svaz ochránců přírody

Pokud jste si mysleli, že jste už viděli všechno, byli jste někdy na výstavě raných třešní? Právě taková začala ve čtvrtek v pražském Domě ochránců přírody. Přestože bylo chladné jaro a vegetace nabrala dvoutýdenní zpoždění, první sladké třešňové plody už jsou na světě a vy máte možnost je tam ochutnat.

První letošní výstava raných třešní starých odrůd začala ve čtvrtek v pražském Domě ochránců přírody. Ačkoliv chladné počasí zpozdilo jaro, aktuálně už jsou na výstavě první sladké třešně, které můžou návštěvníci ochutnat a porovnat tak s klasickými, které kupují v obchodě. 

Cílem výstavy je mimo jiné pomoci k výběru vhodné odrůdy pro vaši zahrádku. Výstava bude doplněná i o přednášky vhodné pro zahradní architekty. Dalším z témat, které se bude řešit, bude péče o výsadbu ovocných stromů. Český svaz ochránců přírody (ČSOP) se snaží zachránit české ovocné odrůdy a vrátit je zpět do krajiny. 

Související obsah

Francouzskou dámu mezi třešněmi Moreau máte možnost osobně potkat v pražské Michli. "Tato velmi raná odrůda vás mile překvapí plnou, sladce navinulou, jemně aromatickou chutí. Mezi ranými odrůdami se řadí navíc k těm větším. Patří bezesporu k našim třešňovým favoritkám a je překvapivé, že je u nás stále málo rozšířena," říkají shodně Kateřina Štrossová a Martin Lípa, garanti programu Oživení starých odrůd.

Obdivovatelé starých odrůd tam najdou nejranější odrůdy jako třeba Rychlici německou, Kassinovu ranou, Koburskou ranou i Annonayskou, které již stihly uzrát v pražských sadech do tmavě rudého vybarvení a šťavnatých chutí, které můžete okusit.  "Pravděpodobnost, že na tyto odrůdy Češi narazí v obchodech, je velice malá," podotýká Štrossová.

Související obsah

Navíc tím, že se jedná o rané třešně, nenapadá je vrtule třešňová, takže nejsou červivé. Podle Štrossové se dají pěstovat i bez přípravku na ochranu rostlin. V navíc budou součástí programu i tradiční metody zpracování ovoce, tentokrát zaměřené na kvasné procesy. Můžete se tak něco dozvědět o ovocných vínech či destilátech.

Výstava se koná v rámci odborného programu ČSOP Oživení starých odrůd. Tento celostátní program je zaměřený na vyhledávání starých odrůd ovocných stromů a jejich záchranu. "Historicky byla ovocná stromořadí součástí české krajiny, tak se snažíme o to, aby tato tradice byla zachována," popsala Kateřina Štrossová. Jeden z důvodů, proč staré české odrůdy zmizely, je ten, že lidé často shánějí novinky a na staré osvědčené se zapomíná. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Naše Česko

Důležité Události

Píše se na Deník.cz