Domácí

Povinné testy v práci brzy skončí. Mohou se vrátit, varoval Vojtěch

Od úterý se změnila pravidla pro nošení ochrany dýchacích cest v práci. V páteční Snídani s Novou byl hostem ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO), který upřesnil, jak by se teď zaměstnanci v tomto směru měli chovat. Promluvil také o konci povinného testování ve firmách či o tom, jak ubránit ČR před zavlečením nebezpečných mutací koronaviru.

Vojtěch v úvodu rozhovoru s moderátory připomněl, že od úterý se v celém Česku zmírnila pravidla upravující nošení roušek v zaměstnání. A to plošně, tedy včetně tří krajů, kde ještě nedávno byla epidemická situace horší než ve zbytku republiky. I tam už ale případů ubývá.

Roušky na sobě lidé v práci nemusí mít za následujících podmínek:

- jsou na pracovišti na jednom místě

- na pracovišti s nimi jsou pouze spolupracovníci, vyloučena je přítomnost jiného člověka (pokud zaměstnavatel nestanoví jinak).

"Pokud jsou kolem něj pouze kolegové, s nimiž standardně pracuje, tak nemusí mít nasazenou ochranu dýchacích cest. Ale v kontaktu s někým jiným, zejména zákazníkem nebo pracovníkem jiné firmy, by všichni nasazený respirátor mít měli," připomněl ministr.

Související obsah

Vojtěch rovněž zmínil, že firmy stále mají povinnost testovat své zaměstnance, například antigenními samotesty. Ale pouze do konce června. Od července už vše bude na bázi dobrovolnosti. "Některé velké firmy, továrny například, budou pravděpodobně testovat dál. Pokud by se v nějakém konkrétním regionu situace výrazně zhoršila, tak bychom opět přistoupili k povinnosti (testovat)," upozornil Vojtěch.

V týdnu ministr ve Sněmovně uvedl jako odstrašující příklad Velkou Británii, kde se aktuálně kvůli indické mutaci epidemická situace navzdory vysoké proočkovanosti výrazně zhoršila. Jak chce docílit toho, aby stejný scénář nepostihl i Česko?

Související obsah

"Neděje se to jen v Británii, počet případů narůstá i v Portugalsku nebo Moskvě. Jsme součástí prostoru, kde lidé cestují. To hlavní, co musíme udělat, je, aby lidé přijíždějící z těch rizikových zemí dodržovali nastavená pravidla. Tím zabráníme importu a významnému rozšíření delta (indické) mutace u nás," má jasno Vojtěch.

Přiznal, že tato varianta viru už v Česku částečně je, ale hygienikům se zatím daří případy trasovat a vše mají pod kontrolou. "Může být i nějaká jiná varianta a my musíme ty vzorky velmi pečlivě sledovat, zvlášť trasovat a vyšetřovat, aby se situace nezhoršila," nechal se slyšet ministr zdravotnictví.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Prezidenti USA a Ruska projednají vojenskou situaci na Ukrajině

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin chtějí v úterý prostřednictvím videohovoru prodiskutovat napjatou situaci na Ukrajině. "Biden podtrhne americké obavy z ruských vojenských aktivit na hranici s Ukrajinou a znovu potvrdí podporu Spojených států suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny," uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psaki v tiskovém prohlášení.

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Krátká zpráva

V Rakousku demonstrovali odpůrci protiepidemických opatření

V sobotu demonstrovali v Rakousku odpůrci protiepidemických opatření. Ve Vídni se jich sešlo přes 40 tisíc. V zemi aktuálně platí tvrdý lockdown.

Píše se na Deník.cz