Naše Česko

V době covidu-19 videohrám holduje víc lidí, bodují i vývojáři z Česka

Během pandemie se daří hernímu průmyslu. Podle vývojářů počítačových her stoupl počet hráčů za poslední rok a půl asi o pětinu. Hrají mladí i starší. Úspěchy slaví i softwaroví inženýři a designéři z Česka, kteří loni zaznamenali rekordní obrat a bodují i v zahraničí. Loni vydělali stovky milionů korun.

Nudu během karantény mnozí zaháněli počítačovými hrami. Sledováním a hraním videoher tráví čas po celém světě přibližně dvě a půl miliardy lidí. A během koronaviru jich ještě přibylo. "Hry se mohly prostě hrát a prodávat, takže lidé o ně měli zájem," ví předseda Asociace českých herních vývojářů Pavel Barák.

"V únoru nám najednou vyskočila čísla českých hráčů, začali být doma. A v okamžiku, kdy se covid začal stěhovat a byl homeoffice po celém světě, tak jsme viděli nárůsty tam, kde byla ekonomika zavřená," přidává statistická data ředitel vývojářského týmu Bohemia Interactive Slavomír Pavlíček.

Počítače, konzole i mobily. Podle průzkumů hraje každý druhý Čech ve věku mezi šesti až čtyřiašedesáti lety. Nejoblíbenější jsou adventury, akční hry a střílečky, ale i simulátory.

Související obsah

Své místo si ve světové konkurenci stále více upevňují i čeští vývojáři. Herních studií je v Česku přes stovku. Zaměstnávají dva tisíce lidí. Loni sedm nových studií přibylo a celkový obrat se pohyboval kolem 5 miliard a 300 milionů korun. Letošní prý bude ještě vyšší.

Česká herní studia loni vydala padesát osm nových her, na dalších 180 pracují. "Jsme schopni v Česku produkovat hry, které mají globální dopad, zajímají hráče po celém světě," říká ředitel Warhorse Studios Martin Frývaldský.

Do virtuálního prostoru se během pandemie přesunuly také některé sportovní akce - třeba cyklistické závody nebo fotbalové zápasy.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Naše Česko

Důležité Události

Krátká zpráva

Ministerstvo vnitra dostalo pokutu 800 tisíc, nakoupilo samopaly bez tendru

Ministerstvo vnitra dostalo pokutu 800 tisíc od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za nákup bez tendru. Zakázka se týkala nákupu pušek a samopalů pro Policii České republiky. "Ve všech třech případech zadavatel postupoval v jednacím řízení bez uveřejnění, tedy bez jakékoliv soutěže, aniž by byly splněny podmínky pro použití tohoto druhu zadávacího řízení. Celkem takto nakoupil 1 873 souprav zbraní," uvedl předseda ÚOHS Petr Mlsna.

Krátká zpráva

Policie zatkla bývalého lídra katalánských separatistů Carlese Puigdemonta

Italská policie zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Zítra soud rozhodne, jestli ho vydá Španělsku, nebo propustí. Ve Španělsku čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Píše se na Deník.cz