Naše Česko

V době covidu-19 videohrám holduje víc lidí, bodují i vývojáři z Česka

Během pandemie se daří hernímu průmyslu. Podle vývojářů počítačových her stoupl počet hráčů za poslední rok a půl asi o pětinu. Hrají mladí i starší. Úspěchy slaví i softwaroví inženýři a designéři z Česka, kteří loni zaznamenali rekordní obrat a bodují i v zahraničí. Loni vydělali stovky milionů korun.

Nudu během karantény mnozí zaháněli počítačovými hrami. Sledováním a hraním videoher tráví čas po celém světě přibližně dvě a půl miliardy lidí. A během koronaviru jich ještě přibylo. "Hry se mohly prostě hrát a prodávat, takže lidé o ně měli zájem," ví předseda Asociace českých herních vývojářů Pavel Barák.

"V únoru nám najednou vyskočila čísla českých hráčů, začali být doma. A v okamžiku, kdy se covid začal stěhovat a byl homeoffice po celém světě, tak jsme viděli nárůsty tam, kde byla ekonomika zavřená," přidává statistická data ředitel vývojářského týmu Bohemia Interactive Slavomír Pavlíček.

Počítače, konzole i mobily. Podle průzkumů hraje každý druhý Čech ve věku mezi šesti až čtyřiašedesáti lety. Nejoblíbenější jsou adventury, akční hry a střílečky, ale i simulátory.

Související obsah

Své místo si ve světové konkurenci stále více upevňují i čeští vývojáři. Herních studií je v Česku přes stovku. Zaměstnávají dva tisíce lidí. Loni sedm nových studií přibylo a celkový obrat se pohyboval kolem 5 miliard a 300 milionů korun. Letošní prý bude ještě vyšší.

Česká herní studia loni vydala padesát osm nových her, na dalších 180 pracují. "Jsme schopni v Česku produkovat hry, které mají globální dopad, zajímají hráče po celém světě," říká ředitel Warhorse Studios Martin Frývaldský.

Do virtuálního prostoru se během pandemie přesunuly také některé sportovní akce - třeba cyklistické závody nebo fotbalové zápasy.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz