Domácí

Babiš: Pomoc po tornádu musí být rychlá, z EU přijdou miliardy

Obce především na Hodonínsku stále sčítají škody po čtvrtečním řádění tornáda a silných bouří. Na místě je i premiér Andrej Babiš (ANO), který uvedl, že chce, aby finanční pomoc pro obce a rodiny byla co nejrychlejší. O finanční "injekci" bude vláda žádat i Evropskou komisi, zatím se čeká na vyčíslení škod, od nichž se má její výše odvíjet.

"Je to katastrofa, navštívil jsem čtyři obce, je neuvěřitelné, co se stalo. Pomoc musíme poskytnout okamžitě a rychle. Na náhradu bydlení dáme dva miliony dotací plus tři miliony úvěr na třicet let," vyjmenoval předseda vlády v živém vstupu v pátečních Televizních novinách s tím, že částka se může ještě zvýšit.

Vláda podle něj poskytne 450 milionů na rekonstrukci infrastruktury, pomocnou ruku nabízejí majitelům domů i Lesy ČR ve formě dřeva nebo 100 tisíc korun. "Úřady práce nabízejí všem 58 tisíc korun a o největší částku budeme žádat v pondělí na základě vyčíslení škod u Evropské komise. Nárok by předběžně mohl být v miliardách," odhadl Babiš.

Související obsah

Za důležité považuje, aby pomoc byla co nejrychlejší. České peníze podle premiéra musejí přijít okamžitě, ideálně v příštím týdnu. "Je potřeba urychleně obnovit dodávky elektřiny, protože tady není proud," vypíchl předseda vlády. Vláda podle něj musí rozhodnout v pondělí, protože "rychlá pomoc je efektivní."

Tornádo a bouře ve čtvrtek večer poničily především obce na Hodonínsku, zasažené jsou například Hrušky, Lužice nebo Moravská Nová Ves. Záchranááři potvrdili pět obětí, zraněných jsou stovky.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Zeman podepsal vyloučení Ruska a Číny z dostavby Dukovan

Prezident Miloš Zeman v pondělí podepsal zákon o nízkouhlíkové dohodě, který z dostavby jaderné elektrárny Dukovany vyřazuje firmy z Ruska a Číny. Zákon umožňuje využití technologií pouze od dodavatelů ze států, které přistoupily k mezinárodní dohodě o vládních zakázkách z roku 1996.

Píše se na Deník.cz