Zahraničí

Horkovzdušný balón dopadl na ulici v Novém Mexiku, pět mrtvých

Horkovzdušný balón se v sobotu zřítil doprostřed ulice ve městě Albuquerque v americkém Novém Mexiku. Koš zachvátily plameny, zahynulo všech pět členů posádky.

Tragická nehoda se stala v sedm ráno místního času (15 hodin SELČ) v půlmiliónové metropoli na jihozápadě Spojených států.

Horkovzdušný balón narazil do drátů elektrického vedení. Gondola začala hořet, zřítila se z výšky zhruba třiceti metrů a dopadla na ulici v západní části města. Obal balónu odletěl pryč, nakonec přistál na střeše obytného domu.

Kolemjdoucí se zoufale sháněli po hasícím přístroji a snažili se pomoci, než přijeli hasiči a záchranáři. Všech pět členů posádky včetně pilota zahynulo, jeden z nich po převozu do nemocnice.

Související obsah

Byli mezi nimi zhruba šedesátiletí rodiče místního policisty. Mrtvého, rovněž někdejšího člena policejního sboru, poznali někteří zasahující strážci zákona a museli je vystřídat kolegové.

Pestrobarevný balón poškodil elektrické vedení a bez proudu se ocitlo na 13 tisíc domácností.

Příčinu tragédie zkoumají specialisté na vyšetřování leteckých nehod. Předběžné výsledky zveřejní za několik týdnů. Horkovzdušné balóny mohou být obecně obtížně ovladatelné například při pokyvech větru.

Související obsah

Město Albuquerque je Mekkou balónového létání. Každý říjen se zde za účasti stovek tisíc diváků koná festival, který je největším shromážděním horkovzdušných balónů na světě.

Balóny lze vidět nad městem a řekou Rio Grande, jež ho protíná, po celý rok. Nehody nejsou časté. Americký letecký úřad eviduje za posledních 13 let tucet smrtelných nehod horkovzdušných balónů, dvě z nich ve zdejším kraji. Nejtragičtější se stala v roce 2016 v sousedním Texasu, kde se balón zřítil po nárazu do vedení vysokého napětí a zahynulo všech 16 lidí na palubě.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz