Domácí

Dávejte si pozor! Neštěstí na jižní Moravě využívají další podvodníci

Řádění tornáda na jižní Moravě zvedlo mezi lidmi neuvěřitelnou vlnu solidarity. Přesto se našlo pár jedinců, kteří se rozhodli jít opačnou cestou a na tragédii vydělat. Policie již odhalila jednoho podvodníka, který falšoval sbírku, a dopadla také jednoho zloděje. Po dalším podvodníkovi pátrá.

Na pomoc oblastem, které tvrdě zasáhlo čtvrteční tornádo, poslali Češi obrovské množství peněz i věcí. Ve veřejných sbírkách se vybralo více než 700 milionů korun, lidé posílali i oblečení, drogérii nebo hračky, a ti, kteří nemohli přispět materiálně, vyrazili na místo osobně a hodiny dřeli na místě.

Spoustu peněz lidé posílají i přímo zasaženým rodinám. Skoro všechny zasáhl osud rodiny Mackových, jejichž dvě dcery bojují o život, nebo příběh 86leté paní Kučerové, které zůstala jen synova urna. 

Bohužel se mezi dobrými lidmi našli i jedinci, kteří se rozhodli využít dobrou vůli jiných. Jihomoravští policisté už v neděli dopoledne oznámili, že zadrželi muže, kterého podezírají z toho, že úmyslně zaměnil tzv. QR kód u dobročinné sbírky vyhlášené brněnskou diecézní charitou. Obvinili ho z pokusu o podvod, hrozí mu desetileté vězení.

Související obsah

V pondělí po zasedání krizového štábu Jihomoravského kraje uvedli, že narazili na další případ. "V neděli v odpoledních hodinách došlo k dalšímu zneužití čísla učtu v návaznosti na určitý facebookový profil. Tento účet byl zablokován a probíhá šetření k pachateli," uvedl ředitel policie Jihomoravského kraje Leoš Tržil. Blíže specifikovat policie čin nechtěla, aby neradila dalším podvodníkům.

"Evidujeme také jednu krádež jízdního kola, kde už máme pachatele. Další mimořádné události hlášeny nemáme," dodal Tržil.

Související obsah

Podle ředitele policie nebylo hlášeno žádné rabování. Objevil se ale jeden případ, který se následně ukázal jako nedorozumění. "Souvisel s převozem potravin v obci Hrušky. Majitelka tam likvidovala svůj vlastní obchod," vysvětlil. 

Naštěstí ovšem mezi lidmi přetrvává ochota pomoci. Obyvatelé zasažené oblasti se shodují, že nejvíce pomohli právě dobrovolníci. Podívejte se na reportáž TV Nova:

Hejtman Grolich ve Snídani s Novou ocenil nasazení záchranných složek i dobrovolníků. Podívejte se na reportáž:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Zatčený katalánský expremiér Puigdemont opustil vězení

Italská policie v pátek zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Po několikahodinovém zadržení byl však propuštěn. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Italský soud bude nyní rozhodovat, zda jej vydá do Španělska. Tam čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Píše se na Deník.cz