Koronavirus

Aplikace na covid pas Tečka už funguje, takhle ji zprovozníte. NÁVOD

Covid pasy začínají 1. července platit napříč celou Evropskou unií. Ministerstvo zdravotnictví už spustilo aplikaci Tečka, do které si snadno nahrajete certifikáty o očkování, negativních testech nebo prodělání onemocnění covid-19. Redakce TN.cz připravila návod, jak si covid pas v telefonu co nejrychleji zprovoznit.

Aplikaci Tečka si můžete stáhnout v obchodě App Store pro iPhony a Google Play pro telefony s Androidem. Po instalaci si vytvoříte PIN kód sloužící ke spuštění aplikace. Odemykat ji lze i přes obličej nebo otisk prstu, pokud to váš telefon umožňuje.

Poté kliknete na tlačítko "Přidat osobu", přihlásit se můžete třemi stejnými způsoby jako na Očkovacím portálu, jenž funguje už několik týdnů:

1. Přes eIdentitu.cz: pokud máte účet ověřený přes Národní bod, stačí zadat svoje přihlašovací údaje a pak potvrdit, že chcete informace o svých certifikátech přenést do aplikace

2. Přes jednorázový SMS kód: přihlásit se můžete rodným číslem a číslem občanského průkazu, druhou možností je telefonní číslo a e-mail uvedené při očkování

3. Naskenováním QR kódu: povolíte aplikace přístup k fotoapárátu, naskenujete QR kód svého certifikátu a ten se automaticky nahraje do aplikace

Související obsah

Pokud máte certifikát jak o očkování, tak o imunitě nebo provedených testech, na profilu v aplikaci se vám zobrazí všechny. Získáte tak přehled, které z nich stále platí a kterým naopak už platnost skončila. 

Po kliknutí na nahrané certifikáty se zobrazí QR kód, jímž se na vyžádání prokážete na hranicích členských států Evropské unie nebo třeba při návštěvě restaurace či jiného podniku.

Covid pasy začínají v celé sedmadvacítce platit s úderem čtvrteční půlnoci. EU si od nich po roce a půl koronavirové pandemie slibuje návrat k normálnímu životu.

Návod, jak získat covid pass přihlášením přes e-identitu:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz