Koronavirus

EU přijala covid pas. Co vše o něm musíte vědět? Otázky a odpovědi

EU přijala covid pas. Co vše o něm musíte vědět? Otázky a odpovědi
Zdroj: Profimedia.cz

Digitální zelený certifikát, neboli tzv. covid pas, se stal realitou. V pondělí ho svými podpisy posvětili předsedové hlavních orgánů EU, covid pas tak byl na půdě Unie oficiálně přijat. Co vše o něm potřebujete vědět, pro vás redakce TN.cz zpracovala formou otázek a odpovědí.

Usnesení, kterým se zavádí digitální COVID certifikát, v pondělí podepsali předsedové orgánů EU – za Evropský parlament David Sassoli, za Evropskou komisi Ursula von der Leyenová a za Radu EU António Costa. 

"Tento certifikát je symbolem otevřené a digitální Evropy. Vyvinuli jsme ho v rekordním čase. Ulehčí cestování v naší Unii a Evropanům vrátí svobodu, které si tolik váží. Evropský certifikát je bezpečný a zdarma. Právo obdržet ho mají občané, kteří jsou očkovaní, prodělali covid-19 nebo mají negativní výsledek testu. A musí být uznáván všude v Evropské unii," prohlásila při slavnostním podpisu von der Leyenová.

Od kdy začne covid pas fungovat?

Oficiálně má systém začít platit od 1. července, od tohoto data by měly všechny členské země Unie uznávat covid pasy. Fungovat by měl po dobu 12 měsíců.

Členské země si nicméně mohou samy rozhodnout, zda začnou vydávat covid pasy dříve. Například Česká republika začala na základě mimořádného opatření vydávat covid pasy už od 1. června.

Zákon nutný pro covid pas však nyní musí projít oficiálním legislativním kolečkem, tzn. musí ho schválit Poslanecká sněmovna, Senát a podepsat prezident. Minulý týden poslanci odmítli zákon projednávat, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) přitom naléhal na jeho rychlé přijetí.

Související obsah

 

Zatím tak není jisté, zda to Česko stihne do 1. července. Státům, které nestihnou covid pas zavést do tohoto data, Evropská unie umožní šestitýdenní zaváděcí období.

K čemu covid pas slouží?

Účelem covid pasu je zajistit bezpečný a volný pohyb po Evropské unii v době pandemie covidu-19. Nejedná se o náhradu cestovního pasu, certifikát je osvědčením, že člověk prodělal onemocnění covid-19, má platný negativní test nebo absolvoval očkování.

Díky covid pasu se turisté vyhnou opatřením například v podobě karantény. Ti, kteří jsou naočkovaní nebo prodělali nemoc, už nemusí předkládat negativní test. Držitelé certifikátu v podstatě budou oproštěni od omezení volného pohybu. Členské státy už nesmí těmto lidem ukládat další cestovní restrikce, pokud nejsou nezbytně nutné.

Související obsah

 

Jak certifikát funguje?

Covid pas je vybavený QR kódem s digitálním podpisem, který ho chrání před paděláním. Při kontrole, například na letišti, turista předloží certifikát a po oskenování kódu se ověří digitální podpis.

Každý, kdo vystavuje certifikát (např. nemocnice nebo testovací centrum), má vlastní podpisový klíč, který je v dabazázi. V rámci celé Evropské unie existuje ústřední brána, která umožňuje ověřování podpisů bez ohledu na to, ve které zemi byl certifikát vydaný.

Měl bych mít obavy o své soukromí?

Každý covid pas bude obsahovat jen nezbytné základní informace o jeho držiteli, tzn. jméno a příjmení, datum narození, datum vydání, jedinečný identifikátor a informace o očkování (typ vakcíny, výrobce, počet dávek, datum očkování), o testu (typ testu, datum a čas testu, místo, výsledek) či prodělání nemoci (datum pozitivního výsledku testu, doba platnosti).

Související obsah

 

Tyto informace zůstávají na certifikátu. Při předkládání a ověřování v jiném členském státě se neukládají, nemohou si je ponechat. Kontrolovat budou pouze pravost a platnost pasu, nic víc. Všechny zdravotní údaje zůstanou v rukou států, které pasy vydaly, v případě českých turistů se tak jedná zpravidla o Českou republiku.

Co když covid pas nechci?

Certifikát není povinný, žádný stát nemůže své občany nutit k tomu, aby si jej zařídili. A není ani podmínkou při cestování, do zahraničí tak můžete vyrazit i bez něj. Státy ale mohou uplatňovat cestovní omezení. Požadovat můžou například negativní výsledek testu nebo karanténu.

Jak covid pas získám?

Certifikát vystavují vnitrostátní orgány členských států. V Česku si ho lidé mohou stáhnout na stránkách Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Jak na to, vám prozradí videonávod v článku ZDE.

Související obsah

 

V ČR je k dispozici v češtině i angličtině, je bezplatný a může mít elektronickou i tištěnou podobu.

Záleží na tom, jakou mám vakcínu?

Na certifikát má nárok každý, kdo absolvoval očkování, bez ohledu na vakcínu. Ne každou vakcínu ale členské státy uznají. Povinností je uznat ty, které jsou schválené orgány Evropské unie, tzn. čeští občané si touto otázkou lámat hlavu nemusí. V Česku se neočkuje vakcínami neschválenými v EU.

Státy si mohou samy rozhodnout, jestli budou uznávat vakcíny nad rámec těch, které jsou schválené v EU. Například občanům Slovenska, kde se očkuje Sputnikem V, se může stát, že jim při cestě na dovolenou jejich očkování neuznají.

Související obsah

 

Je rovněž na každé zemi, zda bude uznávat pouze kompletní očkování (zpravidla dvě dávky), anebo jim bude stačit jen jedna dávka.

Mohou certifikát získat i děti?

Mohou. V Česku zatím není většině nezletiletých umožněno se nechat očkovat, v certifikátu však mohou mít informace o negativním testu či prodělaném onemocnění. Děti mladší 6 let by měly mít při cestování výjimku z povinného testování.

Spolu s covid pasem se vyvíjejí i aplikace, které jej budou doplňovat. V Česku se připravují dvě, tzv. Čtečka a Tečka. Více informací se dozvíte v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Píše se na Deník.cz