Koronavirus

Odborníci doporučují očkování dětí před covidem, rodiče jsou opatrní

Počty nakažených koronavirem opět začaly stoupat. Za středu přibylo 151 nových případů, což je o 46 víc než před týdnem. Nákaza se šíří hlavně mezi mladými od 16 do 29 let. Z nich má ukončené očkování pouhých 6 %. Politici a odborníci se shodují, že očkování je nejlepší ochrana před nákazou. Od středy se k němu mohou registrovat i děti od 12 do 15 let, ale spousta rodičů se očkování bojí.

Paní Měchurová s manželem už první dávku mají. S očkováním svých potomků ale váhají. "Počkám, jak na to děti budou reagovat a podle toho se budu rozhodovat," řekla.


Na očkování se do středeční 16. hodiny přihlásilo přes 24 tisíc dětí, což je necelých šest procent z jejich celkového počtu. Rodiče se prý radí s pediatry. "Já sama rodičům, kteří mi telefonují, doporučuji, aby své děti očkovat dali," potvrzuje pediatrička Cabernochová.

Související obsah


V Česku už covid-19 prodělalo přes 180 tisíc dětí, více než tisíc s vážným průběhem. Resort zdravotnictví vytipoval přes 80 center, kde je možné děti očkovat. V každém kraji jsou minimálně dvě.


"Na očkovacím místě musí být minimálně jeden pediatr, aby zajistil bezpečnost dítěte v případě nežádoucích reakcí po očkování. Může to být lokální citlivost v místě aplikace, může to být i zvýšená teplota, únava," uvedla pediatrička Hana Cabernochová.

S dítětem musí přijít jeho zákonný zástupce, který ještě před tím vyplní dotazník a podepíše souhlas. "Evropská léková agentura zatím schválila očkování dětí od 12 let pouze vakcínami od společností Pfizer/Biontech. Už před třemi týdny o to zažádala i společnost Moderna," vysvětlila Cabernochová.

Související obsah


Odborníci pracují také na vývoji speciální vakcíny pro děti mladší 12 let. "Nebude u nich tak vysoký obsah té účinné látky, protože děti reagují dobře na očkovací látky, a tím pádem nepotřebují takové množství antigenu," objasňuje profesor Chlíbek.


Premiér ve středu připustil, že pro očkované děti chystá vláda výhody, například ve školách. "Ti, co budou očkováni, nebudou testováni," prohlásil.
 

mobi, rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz