Domácí

Kontrol v restauracích v létě přibude! Hygienici hlídají dodržování opatření

Do restaurace nebo baru pouze s platným testem, potvrzením o očkování nebo čestným prohlášením. Taková jsou teď pravidla pro návštěvu veřejných stravovacích zařízení. Otázkou je, jestli to všichni dodržují. Zjistit to chtěli hygienici a štáb TV Nova byl u toho.

Hygienici v restauraci zkontrolovali všechny hosty. Dva lidé potvrzení o testu ani očkování neměli, a tak z restaurace na výzvu obsluhy odešli. Zbytek hostů všechny potřebné dokumenty měl. "Já jsem si dělala test v sobotu, protože chodím cvičit. Takže vím, že jsem negativní,“ řekla jedna z oslovených.


V případě, že hosté nesplňují podmínky pro vstup do restaurace, mohou hygienici na místě udělit až 10 tisíc pokuty. Většinou ale vše řeší domluvou. Pokud hosté chodí do restaurace bez potřebných dokumentů opakovaně, postupují případy do správního řízení.

Související obsah


"Teď jsou u nás hygienici během 14 dnů podruhé na kontrole. Většinou všichni ta opatření dodržují. Hlavně teda hosté chodí podstatně míň,“ sdělil majitel restaurace Jan Libjak.


"Vesměs se setkáváme s tím, že lidé opatření dodržují. V terénu se snažíme také působit preventivně a vysvětlovat, proč je důležité ta pravidla dodržovat,“ poznamenal mluvčí Hygienické stanice hl. m. Prahy Zbyněk Boublík.


Podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové plánuje její úřad v létě kontroly ještě posílit. "Těch kontrol bude provedeno co nejvíce, protože při každé budou zjišťovat, zda se dodržují vládní opatření,“ řekla Svrčinová.


Jen v Praze už hygienici provedli stovky kontrol a na další chystají.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Slovensko chce prodloužit lockdown do 16. prosince

Celoplošný lockdown pro všechny by měl na Slovensku pokračovat ještě do 16. prosince, navrhuje tamější ministerstvo zdravotnictví. V pondělí to bude schvalovat vláda, informoval portál TVnoviny.sk. Potom by se uzávěra týkala už jen nenaočkovaných. Pro lidi s vakcinací nebo pro ty, kteří prodělali covid-19, by se část obchodů a služeb otevřela. Od 25. prosince by se přidaly i hotely, restaurace mají zůstat zavřené.

Krátká zpráva

Rakousko má nového kancléře

Dosavadní ministr vnitra Karl Nehammer se v pondělí stal kancléřem Rakouska. V čele vlády nahradil Alexandera Schallenberga. Stal se tak třetím kancléřem za poslední dva měsíce. Schallenberg nahradil v této pozici 11. října Sebastiana Kurze. Ten skončil kvůli podezření z korupce. Poté, co Kurz z politiky odešel, rozhodl se rezignovat i Schallenberg.

Píše se na Deník.cz