Zahraničí

Krvavý Den nezávislosti. V USA se o víkendu střílelo více než 500krát

Krvavý Den nezávislosti. V USA se o víkendu střílelo více než 500krát
Zdroj: Houston Police

Spojené státy americké v neděli slavily Den nezávislosti, významný státní svátek ale provázelo velké množství ozbrojených útoků. Ty se odehrávaly nejen během 4. července, ale po celý víkend. Od pátku do neděle se střílelo více než 500krát a o život při tom přišlo přes 180 lidí.

Spojené státy za sebou mají krvavý víkend. Napříč celou zemí došlo ke stovkám střeleb. Jak uvádí web CNN, prudký nárůst trestné činnosti zaznamenávají především velká města.

Data se stále vyvíjejí a počet střelných útoků i jejich obětí se tak průběžně aktualizuje a mění. Podle CNN zemřelo nejméně 150 lidí při více než 400 útocích. Web NPR.org s odkazem na archív ozbrojeného násilí uvádí dokonce 189 mrtvých a 516 zraněných při více než 540 střelbách. 

Očekává se, že i toto číslo ještě poroste. Jenom v New Yorku během 4. července, kdy USA slaví Den nezávislosti, se střílelo 12krát a zemřelo při tom 13 lidí. Letos vzrostlo ozbrojené násilí v New Yorku o 40 % oproti loňskému roku.

Související obsah

Podobná situace panovala i v jiných velkých městech. Šéf chicagské policie David Brown označil víkend s Dnem nezávislosti za "nejnáročnější víkend roku". Podle předběžných údajů bylo postřeleno přes 80 lidí, z nichž 14 zemřelo. Mezi zraněnými byla i dvě děvčátka ve věku 5 a 6 let.

V Memphisu ve státě Tennessee během oslav Dne nezávislosti začal útočník střílet do davu lidí. Podle svědků padlo 10 až 12 výstřelů, které zasáhly tři lidi. Dvě ženy skončily zraněné v nemocnici, sedmiletý chlapec ale na místě zemřel.

Související obsah

"Byl to roztomilý malý chlapec. Choval se zdvořile. Hrál fotbal, miloval své hry. Bylo to moje srdíčko," řekla příbuzná mrtvého dítěte pro WMC Action News 5.

Mnoho dalších velkoměst čelí rostoucímu počtu násilných trestných činů. Už na začátku roku úředníci po celé zemi vyjadřovali vážné obavy, že letošní léto bude krvavé. Letní měsíce jsou z hlediska kriminality ve městech kritické. Minulý rok v Chicagu během víkendu s Dnem nezávislosti bylo postřeleno 90 lidí, z nichž 17 zemřelo.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Zatčený katalánský expremiér Puigdemont opustil vězení

Italská policie v pátek zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Po několikahodinovém zadržení byl však propuštěn. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Italský soud bude nyní rozhodovat, zda jej vydá do Španělska. Tam čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Píše se na Deník.cz