Koronavirus

Čechy zastavují betonem, Maďary jen štěrkem. Slovensko terčem kritiky

Slovensko od pondělí uzavřelo většinu hraničních přechodů se všemi sousedními zeměmi. Rozhodnutí vzedmulo vlnu nevole zejména na česko-slovenských hranicích. Lidé si všímají i toho, že zatímco Čechy brzdí Bratislava betonovými zábranami, u maďarských přechodů se objevil jen štěrk, přes který mohla auta snadno projet. Na polské hranice zase umístili kromě jiného betonové odpadkové koše.

Na česko-slovenských hranicích se během úterý strhly téměř nepokoje. Rozhodnutí Bratislavy uzavřít většinu přechodů rozčílilo jak Čechy, tak naše východní sousedy. Slovenský poslanec Peter Krupa dokonce napadl hlídkujícího policistu a skončil v želízkách.

Na Slovensko se valí vlna kritiky. Zátarasy na hranicích totiž způsobují problémy nejenom individuální, ale také hromadné dopravě. Řada linkových autobusů si musí výrazně prodloužit cestu, aby se na Slovensko nebo zpátky vůbec dostala. "Připomíná mi to vtip z časů Československé socialistické republiky, kdy kráčí vnouček s dědečkem podél železné opony. Dědo, kdo je tam uvězněný za těmi dráty, ptá se chlapec. A dědeček odpoví: My, Pepíčku, my," posteskl si Aleš na facebooku.

Lidé si všímají také toho, že Slovensko nesjednotilo způsob zablokování průjezdu přes zavřené přechody. Zatímco na Čechy vytáhli betonové zátarasy, Maďaři mají na přechodu Buzica – Szemere pouze štěrk. Ten auta okamžitě rozjezdila a cesta je tak volná.

Související obsah

Pořádné zátarasy Slovákům chyběly i na hraničním přechodu Radoszyce – Palota s Polskem. Cestu tam tak zablokovali betonovými skružemi i odpadkovými koši.

Zdroj: Profimedia

Když v úterý odešli policisté a vojáci na oběd, naštvaní řidiči a cestující vzali na přechodu mezi obcemi Moravské Lieskové a Strání zákaz doslova do svých rukou a betonové zátarasy odsunuli. Auta tak mohla několik desítek minut bez omezení projíždět.

Ve středu kvůli složité situaci na hranicích jednali ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) se slovenskou vládou. Výsledkem je, že se mají v  noci z pátka na sobotu všechny hraniční přechody opět otevřít a kontroly už budou pouze namátkové (podrobnosti zde).

Slováci protestovali proti uzavření hranic, policie některé zadržela:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Krátká zpráva

Francie kvůli ponorkám povolává velvyslance z Austrálie a USA

Francie poprvé v historii povolala své velvyslance v Austrálii a Spojených státech ke konzultacím do Paříže. Díky novému bezpečnostnímu partnerství těchto velmocí a Velké Británie v Indo-Pacifiku, které má být protiváhou čínským mocenským ambicím, přišla Francie o mnohamiliardovou zakázku na dodávku konvenčních ponorek pro Austrálii. Ta místo nich hodlá koupit od USA ponorky s jaderným pohonem.

Píše se na Deník.cz