Zahraničí

Postřelený novinář čelil výhružkám už dříve. Pomáhal usvědčovat zločince

Světově uznávaný novinář Peter R. de Vries bojuje v nemocnici o život. Za bílého dne v centru nizozemského Amsterdamu po něm zatím neznámý pachatel pětkrát vystřelil. Jedna ze střel ho zasáhla do hlavy.

Pomáhal policii usvědčovat drogové bossy, únosce, vrahy. Podsvětím a zločineckými gangy se Peter R. de Vries zabýval dlouhá desetiletí. Teď se sám obětí zločinu stal.

Střelec si počkal na to, až novinář po vystoupení v televizi opustí budovu a kolem půl osmé večer po něm několikrát na ulici v Amsterdamu vystřelil. Pár hodin po útoku policie na dálnici zadržela podezřelé, mezi nimi 35letého Poláka.

"Možná často nemusíme souhlasit s tím, co vidíme v našich médiích, ale musíme souhlasit s tím, že novináři vyšetřující potenciální zneužití moci nejsou hrozbou, ale přínosem pro naše demokracie a naše společnosti," prohlásila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. 

Související obsah

Nizozemského novináře a televizního komentátora, kterého mnozí považují za národního hrdinu, proslavilo několik ostře sledovaných kauz. V roce 1983 si získal důvěru únosců jednoho z nejbohatších lidí v Evropě a zakladatele pivovarnického gigantu Freddyho Heinekena.

Na motivy de Vriesovy knihy později vznikl film s Anthonym Hopkinsem v hlavní roli.

V roce 2008 pak získal televizní cenu Emmy za pořad o zmizení americké teenagerky Natalee Hollowayové v roce 2005, jejíž vraždu pravděpodobně spáchal dnes 33letý Joran van der Sloot.

Související obsah

De Vries už v minulosti kvůli výhrůžkám dostal policejní ochranu. V roce 2019 mu dokonce policie sdělila, že se ocitl v hledáčku jednoho z nejhledanějších nizozemských zločinců.

Počty zavražděných novinářů ve světě od roku 2012 postupně klesají, i tak jich ale v minulém roce přišlo o život 50. Naopak v rámci zemí Evropské unie se situace zhoršuje. Jen za posledních pět let došlo k vraždám čtyř novinářů, jedním z nich byl i Slovák Ján Kuciak.

Kateřina Sejková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz