Koronavirus

Jedna dávka vakcíny nestačí. Prymula prozradil, proč vláda mění pravidla

Vláda přitvrdila a rozhodla, že od pátku nebude pro uznání bezinfekčnosti stačit pouze jedna dávka očkování. Podle epidemiologa Romana Prymuly jde o logický krok, ukázalo se totiž, že delta mutaci koronaviru dokážou lépe čelit plně naočkovaní lidé.

Vláda na začátku července schválila mimořádné opatření, kvůli kterému nebude jedna dávka vakcíny proti covidu-19 dostatečná pro prokázání bezinfekčnosti. Nově bude nutné být naočkovaný plně a vyčkat 14 dní od poslední vakcinace.

"Ukázalo se, že účinnost jednodávkového schéma na delta mutaci je poměrně nízká, někde okolo 30 procent. Na základě tohoto poznatku je nezbytné mít schéma dvoudávkové," vysvětlil epidemiolog Roman Prymula.

Už týden po druhé dávce se podle něj vyvíjejí protilátky, které dokážou čelit i některým mutacím, ale zavedená čtrnáctidenní lhůta znamená určitou míru jistoty. 

Související obsah

Teprve 14 dní po vpichu druhé dávky bude člověk považován za bezinfekčního a nemusí pak podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) "nic řešit" – například během návštěv restaurací nebo koncertů. 

"Je tu snaha nějakým způsobem všechno harmonizovat, aby lidé, kteří namítají, že se na kulturu a sportovní utkání musejí testovat a tady to nebylo, tak aby to bylo odpovídající," myslí si Prymula.

Logickým krokem je podle epidemiologa i to, že vláda změnila podmínky cestování. Ve světě narůstá počet případů nákazy koronavirem a objevují se i nejrůznější mutace, které se očkování snaží unikat.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz