Domácí

Změny od pátku: Platí nová pravidla pro cestování a uznání bezinfekčnosti

Úderem půlnoci se změnila některá proticovidová opatření, zpřísnění vláda odůvodnila horšící se epidemickou situací. Nově už k prokázání bezinfekčnosti nestačí jedna dávka vakcíny, změnila se také pravidla pro cestování.

Jedna dávka nestačí

Od pátku už se lidem s jednou dávkou vakcíny neuznává bezinfekčnost, musí být naočkovaní kompletně. Za bezinfekčního je člověk považován navíc až 14 dní po druhé dávce.

"Ukázalo se, že účinnost jednodávkového schématu na delta mutaci je poměrně nízká, někde okolo 30 procent. Na základě tohoto poznatku je nezbytné mít schéma dvoudávkové," vysvětlil epidemiolog Roman Prymula.

Související obsah

Pokud tedy člověk dostal zatím pouze jednu dávku a rád by si vyrazil do divadla či restaurace, stále potřebuje test na covid-19. "Toto pravidlo pro uznávání bezinfekčnosti se použije i pro případné nařízení karantény a izolace ze strany hygienické stanice," upřesnila vláda.

Změna pravidel pro cestování

Nově také od pátku platí, že ať už člověk do Česka přicestuje odkudkoliv, musí se nechat otestovat. Antigenní či PCR test tak musí podstoupit i lidé vracející se ze zelených a oranžových zemí. Zároveň musí vyplnit návratový registrační formulář.

Aktuální cestovatelská mapa

Zdroj: mzv.cz

"Výjimku mají lidé s dokončeným očkováním nebo lidé, kteří prodělali covid v uplynulých 180 dnech," uvádí ministerstvo zahraničních věcí. Ve čtvrtek také ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) informoval, že plně očkovaní lidé budou moci bez testu přicestovat i ze zemí s extrémním rizikem nákazy.

Pokud člověk po návratu ze zahraničí nepředloží negativní výsledek testu, zaměstnavatel ho nesmí pustit do práce (neplatí pro výjimky výše). U zelených a oranžových zemí do práce může, než bude mít výsledek testu (povinné do pěti dní o příjezdu), po celou dobu ale musí mít na sobě respirátor.

Související obsah

 

Přísnější pravidla pro vstup na Slovensko

Od 9. července je k cestě na Slovensko potřeba alespoň jedna dávka očkování proti covidu-19 (minimálně 21 dní po aplikaci). Ostatní cestující budou muset nastoupit do karantény, kterou lze ukončit negativním PCR testem, nejdřív ale až pět dní po příjezdu.

S výjimkou tranzitu platí pro všechny povinná registrace. Tranzit je přitom povolený jen po určených trasách, nesmí překročit osm hodin a zastavovat je povoleno jen při tankování pohonných hmot.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Kauza Čapí hnízdo míří znovu ke státnímu zástupci

Pražští kriminalisté doplnili spis v kauze "Čapí hnízdo". Policistům na konci srpna totiž státní zástupce vrátil případ k došetření. "V pondělí jsme předali spisový materiál na Městské státní zastupitelství v Praze," informovali na twitteru kriminalisté. Výslech mimo jiné absolvoval například premiérův syn Andrej Babiš mladší.

Krátká zpráva

USA uvolní zákaz cestování občanům z EU a Velké Británie

Spojené státy americké uvolní od listopadu zákaz cestování do země občanům z Evropské unie a Velké Británie. Uvolnění se však bude týkat pouze plně očkovaných cestujících, informují Financial Times.

Píše se na Deník.cz