Koronavirus

Léková agentura: Vakcíny Moderna a Pfizer mohou způsobit nemoci srdce

Léková agentura: Vakcíny Moderna a Pfizer mohou způsobit nemoci srdce
Zdroj: Getty Images

Evropská léková agentura (EMA) uvedla, že existuje možná souvislost mezi očkováním vakcínami od společností Pfizer/BioNTech a Moderna a zánětlivými onemocněními srdce. Doporučuje proto, aby byly v příbalovém letáku uvedeny jako velmi vzácné vedlejší účinky. Veřejnost ale ubezpečuje, že přínosy těchto vakcín převyšují možná rizika.

Bezpečnostní výbor Evropské lékové agentury (EMA) dospěl k závěru, že po vakcínách proti covidu Comirnaty (od Pfizer/BioNTech) a Spikevax (od Moderny) se mohou vyskytnout zánětlivá onemocnění srdce. "Ve velmi vzácných případech může dojít k myokarditidě (zánět myokardu) a perikarditidě (zánět osrdečníku)," uvedla EMA v páteční tiskové zprávě.

Výbor proto doporučil, aby tyto choroby byly uvedeny v informacích o přípravcích jako nové vedlejší účinky, ačkoliv jednoznačná souvislost potvrzena nebyla. EMA zároveň zdůrazňuje, že se jedná o velmi vzácné případy a pravděpodobnost výskytu těchto nežádoucích účinků je nízká. Přínosy vakcín navíc podle ní převyšují možná rizika.

Přesto by veřejnost měla mít povědomí o možném rozvoji zánětlivého srdečního onemocnění po očkování. Příznaky se mohou lišit, často se ale jedná o dušnost, zrychlený srdeční rytmus, který může být i nepravidelný, a bolest na hrudi.

Související obsah

Pokud tedy po očkování Pfizerem nebo Modernou zaznamenáne tyto příznaky, musíte okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

EMA eviduje v Evropském hospodářském prostoru 145 případů zánětu myokardu po Pfizeru a 19 po Moderně. Zánět osrdečníku registruje u 138 lidí naočkovaných Pfizerem a 19 naočkovaných Modernou. K 31. květnu přitom bylo v Evropském hospodářském prostoru podáno zhruba 177 milionů dávek vakcíny Pfizer/BioNTech a 20 milionů dávek Moderny.

Související obsah

Záněty srdce se zpravidla projevily do 14 dní po očkování, častěji po druhé dávce a u mladších mužů. Pět případů skončilo smrtí, přičemž tito pacienti byli buď v pokročilém věku, nebo měli doprovodné nemoci.

Syndrom děravých kapilár

Bezpečnostní výbor EMA v pátek zároveň vydal prohlášení, že nedoporučuje užívání vakcíny proti covidu Janssen od společnosti Johnson & Johnson u lidí, kteří trpí syndromem děravých kapilár, nebo ho v minulosti prodělali.

Související obsah

Syndrom děravých kapilár je velmi vážné a vzácné onemocnění, které při neléčení může být smrtelné. "Zdravotničtí pracovníci nesmí tuto vakcínu podávat nikomu, kdo má v anamnéze tento syndrom," zdůrazňuje EMA.

Agentura zároveň varuje před rozvojem syndromu jakožto vzácného vedlejšího účinku vakcíny Janssen. Zaznamenala výskyt tří případů do dvou dnů po očkování, z nichž dva byly smrtelné. K 21. červnu bylo na celém světě podáno 18 milionů dávek vakcíny od Johnson & Johnson.

Podle pracovníka lékové agentury by lidé starší 60 let neměli užívat vakcínu od AstraZenecy. Více informací se dozvíte v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Krátká zpráva

Francie kvůli ponorkám povolává velvyslance z Austrálie a USA

Francie poprvé v historii povolala své velvyslance v Austrálii a Spojených státech ke konzultacím do Paříže. Díky novému bezpečnostnímu partnerství těchto velmocí a Velké Británie v Indo-Pacifiku, které má být protiváhou čínským mocenským ambicím, přišla Francie o mnohamiliardovou zakázku na dodávku konvenčních ponorek pro Austrálii. Ta místo nich hodlá koupit od USA ponorky s jaderným pohonem.

Píše se na Deník.cz